O email marketingu e-commerce i danych osobowych

Szacuje się, iż około osiemdziesięciu dziewięciu procent właścicieli internetowych sklepów korzysta w procesie promocji z email marketingu. Z całą pewnością jest to najskuteczniejsza forma internetowej komunikacji.

Każdy klient sklepu, podczas składania zamówienia, wypełniając formularz sprzedaży podaje szereg swoich danych, w tym adres email, a sklep to wykorzystuje do działań promocyjnych. Czy jednak taki zabieg jest w stu procentach legalny? Nie do końca.

Owszem, dane klientów mogą służyć do działań marketingowych sklepu, jednak potrzebna jest do tego celu konkretna zgoda, a dodatkowo, jeśli sklep chce prowadzić takie działania, musi otrzymać osobną zgodę na przesyłanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej (Ustawą o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną).

NALEŻY PAMIĘTAĆ O:

1. Pozyskaniu zgody.

Jeśli klient rejestruje się w naszym sklepie, musimy otrzymać od niego wspomniane pozwolenia jeszcze na etapie zakładania konta. Należy unikać domyślnego zaznaczania wyrażania zgody.

2. Rejestracji zbiorów danych w GIODO (Generalny Inspektor Danych Osobowych).

To dosyć łatwy zabieg, a można go przeprowadzić w internecie poprzez system eGIODO lub tradycyjnie, wysyłając zgłoszenie listownie.

3. Podpisaniu umowy.

Podpisanie odpowiedniej umowy jest konieczne, jeśli dane osobowe klientów znajdują się na serwerach innych podmiotów. Chodzi tu szczególnie o działania email marketingowe.

4. Dbaniu o politykę prywatności.

Jeśli jesteście właścicielami internetowego sklepu, przypilnujcie, by posiadał on naprawdę dobrze napisaną politykę prywatności, a także, by w procesie zbierania danych osobowych podczas rejestracji klientów w sklepie, otrzymać od niech zgodę na tę politykę prywatności.

Podsumowując, niezwykle istotne jest, by właściciel sklepu internetowego wywiązywał się z obowiązków, które nałożył na niego polski ustawodawca. Nieprzestrzeganie prawa może skutkować nawet karą pozbawienia wolności. I na nic zda się w tym przypadku tak częste tłumaczenie „inni też tak robią”.