Jak zarejestrować domenę internetową?

0
5328

Rejestracja domen nie jest skomplikowanym procesem, jednak warto przy tym pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Kluczowy jest nie tylko wybór domeny i wybór rejestratora, ale także pamiętanie o przedłużeniu adresu internetowego.

Proces rejestracji domeny zaczyna się tak naprawdę od jej wyboru. Nazwa nie powinna być przypadkowa. Najlepiej, gdy będzie odnosiła się do charakteru serwisu internetowego, profilu firmy, oferowanych produktów, usług itd. Warto dokładnie przemyśleć nazwę domeny. Dużym problemem może okazać się jednak dostępność wybranego adresu internetowego. Dlatego trzeba uzbroić się czasami w dużą cierpliwość, zanim uda się znaleźć atrakcyjną i do tego wolną domenę.

Do czego potrzebna jest domena?

Zanim skupimy się na kwestii rejestracji domeny, warto wyjaśnić, rolę, jaką pełni taki adres w działalności internetowej. Najpopularniejszy cel wykorzystania domeny to uruchomienie pod jej adresem serwisu internetowego lub usługi internetowej. Domena przyda się również, gdy chcemy korzystać z własnego adresu poczty e-mail. To znacznie większy prestiż niż używanie któregoś z darmowych kont pocztowych. W biznesie warto o tym pamiętać, ponieważ tam liczy się również zaufanie. Jeśli już jesteśmy przy biznesie, warto wspomnieć, że domena bywa również traktowana jako inwestycja. Wiele atrakcyjnych i krótkich adresów jest już zajętych. To sprawia, że są poszukiwane na rynku wtórnym, a wiele osób lub firm jest gotowych dużo zapłacić za odkupienie atrakcyjnej domeny internetowej.

Rejestracja domen – jak to zrobić?

Rejestracja domen nie jest dziś żadnym problemem, taką usługę oferuje wiele dobrych firm (np. Domeny.pl). Warto wybierać rejestratorów, którzy proponują domeny w pakietach z innymi usługami, co pozwala obniżyć koszty. Dobrze jest także sprawdzić, czy dana firma udostępnia najnowsze domeny.

Rejestracja rozpoczyna się od wyboru domeny. Gdy otrzymamy informację, o dostępności danego adresu internetowego, trzeba wypełnić formularz na stronie rejestratora. Należy podać dane rejestrującego. Pierwszy etap to tak naprawdę rezerwacja domeny. Dopiero po jej opłaceniu możemy mówić o prawdziwej rejestracji adresu internetowego. NASK daje na to 14 dni, ale nie dotyczy to końcówek globalnych i europejskiej.

Terminy, terminy, terminy!

Wbrew pozorom zarejestrowanie domeny nie kończy całkowicie kwestii zajmowania się naszym adresem internetowym. Nie można pozostawić domeny samej sobie. Rejestrujemy bowiem domenę na określony czas, po którym nasza domena wróci do puli wolnych adresów. Aby temu zapobiec, trzeba pamiętać o odnowieniu rejestracji, zanim skończy się nasz abonament. W przeciwnym przypadku może się okazać, że ktoś inny nas ubiegnie i przejmie naszą domenę. To na szczęście jednak skrajne przypadki, które nie zdarzają się zbyt często.