Wybór odpowiedniego hostingu jest jedną z początkowych czynności przy zakładaniu sklepu internetowego. W skrócie wygląda to tak: wyszukujemy domenę – wykupujemy ją – tworzymy lub nabywamy kod sklepu – wprowadzamy produkty, grafiki, opisy – umieszczamy to na serwerze. Każdy z tych kroków nie jest trudny dla kogoś z podstawowym doświadczeniem w tej branży, jednak pewnych trudności dostarczyć może podjęcie decyzji co do najlepszego w danym przypadku hostingu.
Potrzeba dyktuje warunki
Wybierając hosting, trzeba kierować się dostosowaniem jego specyfiką do swoich potrzeb. Nie zawsze niezbędny jest jakiś wyjątkowo drogi serwer z miliardem funkcji, bo jeśli nikt z nich nie skorzysta, będzie to zwykłe przepłacanie za coś niepotrzebnego. Osoby początkujące, które dopiero myślą o zarabianiu przez własny sklep internetowy, mają zazwyczaj mało rozwinięte „zaplecze” i nie muszą posiadać ani ogromnej przestrzeni dyskowej, ani żadnych zaawansowanych funkcji. Dla nich przeznaczone są usługi hostingu wirtualnego oraz hostingu VPS (Virtual Private Server). Ta pierwsza opcja gwarantuje klientowi wyjątkowo niski koszt, wsparcie w zakresie obsługi i specjalny, prosty panel zarządzania, ale wadą jest współdzielenie takiego serwera z innymi użytkownikami – gdy popularność sklepu wzrośnie, wydajność może okazać się zbyt mała. Warto wtedy przesiąść się na hosting VPS. W tym przypadku wszelkie parametry i kwestie wydajności są odrębne dla każdego klienta, dodatkowo można wykupić odpowiedni pakiet odpowiedni do naszych potrzeb.
Jeśli to nie wystarcza…
Chociaż oba typy usług opisane powyżej są przyjazne i dość atrakcyjne cenowo, każdy właściciel sklepu internetowego chciałby, żeby jego działalność rozwinęła się znacznie poza możliwości tychże. Dla tak zaawansowanych potrzeb przeznaczone są serwery dedykowane. To najdroższa, ale też najbardziej elastyczna usługa, ponieważ każdy parametr można dowolnie modyfikować, można zmieniać oprogramowanie, system operacyjny, cieszyć się bardzo szybkim transferem i wygodą zapewnianą ogromnej liczbie klientów. Właściciel sklepu powinien umieć obsługiwać oprogramowanie swojego sklepu i samodzielnie wszystko konfigurować – chyba że zleci komuś pełnienie płatnej opieki.