Ratuj swój komputer

Mało kto może sobie wyobrazić dzisiaj życie bez komputera z dostępem do sieci. Niestety, takie użytkowanie sprzętu powoduje pewne zagrożenia z zewnątrz. Nie każdy ma bowiem dobre zamiary. Są ludzie, którzy mają złe zamiar: chcą kraść nie tylko w świecie realnym.

Chcą wiedzieć jak najwięcej o innych użytkownikach. Do tego służy im ten lub inny wirus komputerowy. Jest to specyficzny rodzaj oprogramowania, który np. daje osobom trzecim dostęp do danego komputera. Osoby te mogą w ten sposób poznać hasła dostępu, zawartość dysku twardego i inne dane prywatne. Stąd tak istotne jest, aby w ten, czy inny sposób zabezpieczyć komputer i co jakiś czas poddać go czyszczeniu, jeśli chodzi o tzw. software, czyli oprogramowanie. Można powierzyć to zadanie specjaliście. Ten powinien też doradzić, jak nie pozostać biernym wobec zagrożeń z sieci.

Usuwanie wirusów, przynajmniej niektórych, nie jest trudne. wystarczy samodzielnie zainstalowany program antywirusowy, włączony przez cały czas naszej działalności w sieci. Warto też co jakiś czas przeskanować takim programem pliki już istniejące na naszym komputerze. Jeśli program wykryje podejrzany plik, zaznaczy to, a czasem od razu usunie lub podda tzw. kwarantannie. Zdarza się jednak, że wirus komputerowy jest trudny do usunięcia. Wtedy właśnie warto udać się po pomoc do specjalisty od komputerów. Usuwanie wirusów jest jedną z podstawowych usług każdego przeciętnego pogotowia komputerowego, które pomaga ustalić, co z danym komputerem jest nie tak.

O komputer trzeba dbać tym więcej, im częściej z niego korzystamy. A wiele osób nie tylko spędza swój wolny czas w sieci, ale i korzysta z Internetu do celów służbowych. Spora część naszych kontaktów przeniosła się wszak właśnie do sieci. Nieopatrznie kliknięty link, czy nieznany załącznik może uruchomić cały łańcuch zdarzeń niekorzystnych dla naszego komputera. Może się skończyć nawet na jego zablokowaniu lub kradzieży wszystkich naszych danych. Dlatego właśnie trzeba trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o zagrożenia z sieci.