Dla wielu nowopowstałych firm outsourcing IT jest najlepszym sposobem na profesjonalne przygotowanie produktu. Problemy związane z budową własnego zespołu programistów powodują, że „wynajem” zewnętrznego zespołu IT jest rozwiązaniem szybszym, bardziej elastycznym i zwiększającym szanse na końcowy sukces. Warto zauważyć, że kompetencje profesjonalnie przygotowanych „pracowników” mogą przyczynić się do wprowadzenia poprawek do projektu, które skutkować będą uatrakcyjnieniem produktu i większym zainteresowaniem grupy docelowej.
Czy potrzebuję outsourcingu? Jak wybrać dostawcę usługi outsourcingowej? Jakie kryteria wyboru dostawcy przyjąć? To pytania, nad którymi zastanawiają się szefowie wielu firm. Odpowiedź na nie jest łatwa i wymaga dokładnego sprecyzowania potrzeb specyficznych dla konkretnego projektu. Warto poświęcić czas i energię na jak najbardziej szczegółowe przygotowanie się do wyboru.
Kompetencje i doświadczenia
Jednym z wyników dokładne określonego zapotrzebowania, będzie lista kompetencji, jakie będą niezbędne do efektywnego prowadzenia projektu. Warto wykorzystać przygotowany materiał w negocjacjach z dostawcami outsourcingu. Dzięki przeniesieniu wymagań „na papier”, obie strony kontraktu będą miały jasność, jaki jest wymagany poziom kompetencji i doświadczenia. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych nieporozumień.
Wybierając partnera, należy również zwrócić uwagę na doświadczenia i efekt dotychczas prowadzonych projektów. Dobre firmy, zajmujące się outsourcingiem IT, chętnie prezentują portfel projektów oraz opinie klientów.
Możliwe zaangażowanie w projekt
Wielu szefów nowo powstałych firm jest kuszonych perspektywą współpracy z największymi na rynku firmami informatycznymi. Setki zrealizowanych projektów i portfel klientów obejmujący najbardziej znane firmy to coś, co robi wrażenie.
Tymczasem, wybór jednego lidera rynku, może okazać się się pułapką. Duży software house może nie traktować niewielkiego, z ich punktu widzenia, projektu, w sposób priorytetowy. Co to oznacza dla Twojej firmy? Przede wszystkim istnieje ryzyko, że do projektu zostaną oddelegowani mniej doświadczeni pracownicy, co może przełożyć się zarówno na jakość produktu końcowego, jak również na terminowość prowadzenia prac. A dodatkowo dokonanie takiego wyboru, może oznaczać wyższe koszty.
Sprawna komunikacja
Prowadzenie prac projektowych to nie tylko trzymanie się założeń i terminowe wykonanie zadań. To także umiejętność szybkiego reagowanie na zmiany w założeniach, zmiany rynkowe, itd.
Komunikacja z zespołami „zewnętrznymi” jest zazwyczaj trudniejsza niż w przypadku zespołu wewnętrznego. Dlatego niezwykle istotny jest wybór oferenta dysponującego sprawnym systemem komunikacji, dzięki któremu „wynajęci” pracownicy będą w szybki sposób otrzymywać informacje o ewentualnych modyfikacjach lub koniecznych poprawkach. System komunikacji powinien także umożliwiać uzyskanie jednoznacznego potwierdzenia otrzymania zlecenia przez wykonawcę.
Oczywiście to tylko najbardziej podstawowe zasady, które należy uwzględnić przy wyborze firmy outsourcingowej. Jednak ich uniwersalność sprawia, że zastosowanie się do nich jest pomocne przy większości projektów. Dlatego naprawdę warto je znać i stosować. Dzięki temu współpraca z partnerem zewnętrznym będzie łatwiejsza i mniej stresująca.
Jednym z doświadczonych software house, świadczącym usługi m.in. outsourcingu programistów, jest firma Da Vinci Studio z Bielska Białej.