Okna aluminiowe – dlaczego warto w nie zainwestować?

Obecny w ostatnich latach w budownictwie trend na stawianie wizualnie lekkich i nowoczesnych konstrukcji nie ominął również domów jednorodzinnych. Jednym ze sposobów na osiągnięcie wspomnianego efektu jest zastosowanie okien wykonanych z aluminium.

Nowoczesny wygląd

Okna aluminiowe dzięki swoim właściwościom pozwalają na ogromne przeszklenia. Idealnie sprawdzają się jako okna narożne lub całe fasady. Wyglądają niezwykle efektownie i futurystycznie, a ich dodatkową zaletą jest przepuszczanie do pomieszczeń dużej ilości naturalnego światła. Posiadanie ich w domu zdecydowanie poprawia samopoczucie.

Okna te występują we wszystkich kolorach palety RAL co sprawia, że bardzo łatwo dobrać odpowiednią barwę do elewacji. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie innych kolorów okien na zewnątrz i wewnątrz budynku. Dzięki temu możemy wykazać się większą kreatywnością w planowaniu wyglądu domu.

Utrzymanie ciepła

Do niedawna zarzucano oknom aluminiowym, że przyczyniają się do znacznej utraty ciepła z budynku. To już przeszłość. Nowoczesne okna aluminiowe, wykonane zgodnie z najnowszymi technologiami zyskały certyfikaty budownictwa pasywnego. Oznacza to, że charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością i są doskonale zaizolowane.

Zaletą okien aluminiowych jest również zastosowanie poliamidowych przekładek termicznych, które dodatkowo chronią przed utratą ciepła. Zastosowanie materiałów najnowszej generacji spowodowało, że okna wykonane z aluminium są bardziej energooszczędne niż okna wykonane z plastiku lub drewna.

Wytrzymałość

Aluminium to materiał oporny na rdzę, czynniki atmosferyczne oraz czynniki biologiczne takie, jak pleśń czy mech. Wykonane z niego okna przetrwają długie lata w niezmienionym stanie. Warto również w tym miejscu zaznaczyć, że nie odkształcają się z biegiem czasu. Dodatkowo okna aluminiowe są bardzo łatwe w czyszczeniu i konserwacji.

Budując dom nie można zapominać o maksymalizacji bezpieczeństwa domowników. Okna wykonane z aluminium mogą zostać wyposażone w specjalne okucia i elementy antywyważeniowe. Dodatkowo mogą zostać w nich zamontowane szyby antywłamaniowe, a nawet kuloodporne. Zastosowana w oknach aluminiowych technologia oraz fakt, że najczęściej są one realizowane na zamówienie sprawiają, że są one dosyć drogie. Warto jednak w nie zainwestować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm