Notariusz - blaski i cienie zawodu

Dzisiaj coraz więcej osób bardzo świadomie podchodzi do wyboru dalszej życiowej drogi a w szczególności zawodu. Dlatego też warto powiedzieć krótko poniżej, jakie są zalety a jakie wady zawodu notariusza i czym w zasadzie się on charakteryzuje. Tekst ten będzie również ciekawy dla tych osób, które dotychczas na kancelarie notarialne patrzyły przez różowe okulary.

Zalety zawodu notariusza

Skupmy się na początek na zaletach tego zawodu, tym bardziej, że to one są najbardziej znane. Otóż na pewno na pierwszym miejscu można tu wymienić całkiem pokaźne zarobki – stanowczo prawnicy pracujący w kancelariach notarialnych nie mają raczej problemów finansowych.

Ponadto zaletą tego zawodu jest niejako ciągłość pracy – notariusze zawsze będą potrzebni. Mają oni także szeroką wiedzę prawniczą – w końcu są prawnikami, zatem mogą także potem wybrać inną aplikaturę. Warto jeszcze zaznaczyć, że notariusze mogą specjalizować się w różnego rodzaju aktach prawnych a dodatkowo wcale nie muszą pracować w kancelarii notarialnej – mogą także w firmach czy korporacjach.

Wady zawodu notariusza

Jak zaś wyglądają cienie tego zawodu? Przede wszystkim droga do takiej pozycji zdecydowanie nie jest dzisiaj łatwa. Warto bowiem podkreślić to, o czym wiele osób nie wie. Otóż notariusze to prawnicy, którzy są po aplikaturze notarialnej. Oznacza to, że normalnie skończyli prawo a potem jeszcze robili aplikaturę, często pracując prawie za darmo. Oczywiście do tego dochodzą płatne egzaminy, konieczność nauki całego prawa itp.

No właśnie – konieczność poznania dokładnie całego prawa. Tu jest istotne na pewno to, że notariusze muszą naprawdę dobrze znać się na prawie oraz charakteryzować się precyzją i starannością a także cierpliwością. Taka praca z aktami prawnymi jest bardzo trudna i męcząca, ponieważ drobniutki błąd może wiele zmienić.

Notariusz – dodatkowe informacje

Warto jeszcze na koniec dodać właśnie, że notariuszami zostają najczęściej osoby o odpowiednich predyspozycjach psychicznych. Na pewno nie mogą one cechować się gwałtownością, porywczością czy też brakiem systematyczności. Niemniej jednak osoby, które mają predyspozycje do bycia notariuszem, zazwyczaj naprawdę sobie chwalą ten zawód i pracę.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl