Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym

Zakup samochodu może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Koszt najtańszych nowych samochodów to zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych. Samochody w dobrym stanie z rynku wtórnego również są w cenie. Duża grupa konsumentów nie może pozwolić sobie na sfinansowanie zakupu z własnych środków. Na szczęście nie trzeba odkładać marzeń o aucie na później. Z pomocą przychodzą banki przedstawiając szeroką gamą produktów. Najpopularniejszym z nich jest kredyt samochodowy. Co trzeba wiedzieć o kredycie samochodowym? Jak wygląda procedura starania się o taki kredyt? Jakie są alternatywy dla kredytu na samochód? Odpowiedzi na te pytania zamieszczamy w niniejszym poradniku.

Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu, z którego można sfinansować wyłącznie zakup pojazdów mechanicznych. Jest to zobowiązanie, które różni się konstrukcją od tradycyjnego kredytu gotówkowego. Cel kredytu to nie jest jedyny czynnik, który wyróżnia kredyt na samochód. Wnioskodawca o kredyt samochodowy musi przygotować się na dodatkowe opłaty i zabezpieczenia, które nie są spotykane w kredycie gotówkowym. Wnioskodawca starający się o kredy samochodowy może być zobowiązany do wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. Najważniejszym z dodatkowych ubezpieczeń jest polisa AC. Oprócz niej może znaleźć zastosowanie ubezpieczenie GAP przed utratą wartości pojazdu. Narzędziem powszechnie stosowanym przez banki jest cesja polisy. Cesja daje pierwszeństwo bankowi w otrzymaniu odszkodowania po ewentualnym uszkodzeniu lub zniszczeniu pojazdu w wyniku kolizji.

Gdzie można starać się o kredyt samochodowy?

Kredyty takie udzielane są przez wszystkie popularne banki. Jednak nie tylko placówki bankowe są miejscem, do którego należy się udać w poszukiwaniu kredytu. Wniosek o kredyt samochodowy można również złożyć w salonie dealera. Sieci dealerów ściśle współpracują z wybranymi bankami. W efekcie można otrzymać znacznie korzystniejsze warunku kredytu w porównaniu z ofertami w placówce. Wniosek o kredyt samochodowy można również złożyć w przypadku chęci zakupu samochodu z rynku wtórnego. Jest to znaczne ułatwienie podczas zakupu pojazdów używanych udostępnianych w sieciach dealerskich.

Jak wybrać kredyt samochodowy?

Pierwszym krokiem jest porównanie ofert kredytowych. Nie trzeba w tym celu zapoznawać się z ofertami każdego dealera i banku z osobna. Dużym ułatwieniem jest ranking kredytów samochodowych sporządzany przez niezależne portale. W takim rankingu uzyskujemy suche informacje dotyczące warunków ofert przedstawianych przez banki. Jak działa taki kalkulator? Zasada jego działania jest podobna do innych kalkulatorów innych kredytów. Wystarczy do niego wpisać wnioskowaną kwotę oraz okres kredytowania. Każda z przedstawionych ofert będzie zawierać dane na temat oprocentowania kredytu samochodowego oraz jego całkowitego kosztu.

Jaki jest koszt kredytu samochodowego?

Wiele zależy od konstrukcji danego kredytu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Kredyt samochodowy może być skonstruowany na kilka sposobów. Pierwszą możliwością jest uiszczenie wpłaty własnej w wysokości około 10% oraz regularna spłata rat kredytu przez kolejne kilkadziesiąt miesięcy. Jest to rozwiązanie, które generuje duże koszty. Innym modelem jest podział zobowiązania w stosunku 50 na 50. Kredytobiorca w pierwszej kolejności uiszcza wpłatę własną w wysokości połowy zobowiązania. Drugą połowę musi wpłacić po określonym czasie. Zaletą tego modelu jest brak oprocentowania oraz niski koszt całkowity kredytu. Rozwiązaniem pośrednim jest model z ratą balonową. W tym modelu największe zobowiązanie jest spłacane w ostatniej racie kredytu. Kredytobiorca może jednak zrezygnować ze spłaty raty i wnioskować o wymianę spłacanego modelu na nowy.

Co wpływa na koszt kredytu?

Wiele zależy od przyjętego modelu kredytowania. Najtańszym rozwiązaniem jest kredyt w formule 50 na 50. Powoduje on jednak największe jednorazowe obciążenie budżetu kredytobiorcy. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na koszt kredytu jest oprocentowanie zobowiązania. Bank może stosować dodatkowe obciążenia oprócz oprocentowania. Kredytobiorca może być zobowiązany do uiszczenia prowizji. Cały koszt kredytu ujęty w stosunku rocznym wyraża rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Podczas przeglądania ofert kredytu na stronie https://www.bankier.pl/smart/kredyt-na-samochod warto więc zwrócić uwagę na parametr RRSO. Całkowity koszt kredytu można obniżyć poprzez skrócenie jego okresu lub też uiszczenie wpłaty własnej o wyższej wysokości.

Jaka jest alternatywa dla kredytu samochodowego?

Jest nią tradycyjny kredyt gotówkowy. Podczas zawierania umowy kredytu gotówkowego bank nie pyta o intencje wnioskodawcy. Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel wybrany przez kredytobiorcę. Warto jednak porównać warunki kredytów. Dedykowane oferty kredytu samochodowego mogą być korzystniejsze od standardowych ofert kredytu gotówkowego. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą starać się o udostępnienie samochodu w ramach umowy leasingu. W tym przypadku również warto dokładnie poznać oferty przedstawione przez instytucje zajmujące się leasingiem.