Nadruk na tkaninach

W ostatnim czasie bardzo popularne i modne wydaje się umieszczanie na tkaninach różnego rodzajów nadruków. Podstawową metodą, za pomocą której można dokonać tego typu wydruk jest sublimacja. Jest to nowoczesna metoda, która na szersza skalę stosowana jest dopiero od niedawna, a wiąże się to w dużej mierze z udoskonaleniem maszyn służących do wydruku przy tej technice.

Drukowanie sublimacyjne składa się z dwóch bardzo ważnych etapów. Pierwszy z nich polega na wykonaniu odpowiedniego szablonu wydruku na spacje lnie do tego przygotowanym papierze transferowym. W następnej kolejności wydruk znajdujący się na papierze przenoszony jest na konkretnie wybrana tkaninę. Należy jednak pamiętać, że tego typu nadruki są wykonywane jedynie na tkaninach zawierających odpowiednia ilość poliestru. Sublimacja wykorzystywana może być również w przypadku wydruku na innych powierzchniach niż tkaniny. Przy pomocy tej techniki drukarskiej mamy możliwość umieszczenia określonych grafik na materiałach, które uprzednio pokryjemy jedynie poliestrem, mogą być to nawet powierzchnie metalowe.

Inną technika pozwalająca na dokonanie wydruku na tkaninie jest druk flexo. Podobnie jak w przypadku sublimacji jest to bardzo nowoczesna technika. Nie jest to co prawda główne wykorzystanie tej metody, nie mniej jednak technologia ta z powodzeniem sprawdza się w przypadku nadruków na tkaninach. Wydruki flexo charakteryzują się przede wszystkim wysoką jakością wykonania. Z uwagi na dbałość o detale metoda często wykorzystywana jest w marketingu przy tworzeniu różnego rodzaju etykiet czy reklam.

Odzież z nadrukami jest obecnie bardzo modna i właśnie dzięki temu nadruki na tkaninach w ostatnich latach zostały aż tak bardzo rozpowszechnione.  Wiele sklepów specjalnie wprowadziło do swojej oferty możliwość zamówienia ubrania z indywidualnie dobranym nadrukiem, a firmy zajmujące się tego typu zleceniami są w stanie zrealizować zamówienie w bardzo krótkim czasie. Odzież z nadrukami doskonale nadaje się również na prezent.