cele

Cele życiowe są do czynniki, które słyszymy już od momentu bycia małym dzieckiem. Świat nakazuje nam, aby mieć w swoim życiu zawodowym oraz osobistym cel. Jednak prawda jest taka, że sposób na dotarcie tam dokąd chcemy jest uzależniony od czegoś innego niż cel. Oczywiście, nie jest tak wszystkiego że wyznaczenia celów oraz dążenie do nich jest czymś złym. Chodzi raczej o coś innego. W licznych firmach stosowana jest metoda SMART, w której managerowie ustalają konkretnemierzalne i osiągalne cele, które dodatkowo muszą być istotne i określone w czasie. Problem w tym, za wiele osób używa metody SMART do realizacji w bardzo błahych celów. Jest to bowiem złe rozwiązanie. Sprawdź w jaki sposób sprawdzić, żeby twoje życie zarówno zawodowe jak i osobiste układało się zgodnie z planem! 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/cele-w-zyciu/

Cel w życiu – zapomnij o nim i postaw na proces!

Wstałem tym rozważaniu pomoże nam James Clear, autor „Atomowych nawyków”, który wylicza problemy, jakie wynikają z kluczowego przywiązania się do celów, a nie realnego realizowania planu. Z jego rozważań wynika, że: 

• Zwycięzcy oraz przegrani mają takie same cele. Zarówno Jedni jak i drudzy chcą dostać pożądaną posadę. Jeżeli ludzie sukcesu oraz porażki mają takie same cele, to cel Nie może być tym, co odróżnia jednych od drugich. Odróżnia ich przede wszystkim system działania.

• Osiągnięcie celów, jest to tylko chwilowa zmiana. Jeżeli użyliśmy metody Smart, Osiągnęliśmy cel, jednak na 6 lecie nie zmieniło się na dobre, a jedynie na chwilę. Nawet sekundę później życie toczy się dalej. Jeżeli chcemy jednak, aby coś zmieniło nasze życie na stałe oraz zachwycało nas nowymi innowacjami, musimy bowiem postawić na działanie.

• Posiadanie celów ogranicza nasze szczęście. Cały czas patrzymy wyłącznie w przyszłość, odkładając chwilę szczęścia na później, w ten sposób Kiedy zarobimy pierwszy milion, nie będziemy się z niego cieszyli, ponieważ straciliśmy przez to znaczną część swojego życia. Tymczasem możemy odnieść sukces idąc z zupełnie innymi drogami, których na początku w ogóle sobie nie wyobrażaliśmy. 

• Cele są sprzeczne z długoterminowym postępem. Są one niczym efekt jojo. Każdy, kto sprężyny się, przebieg maraton, a potem rzucił bieganie. Stracił motywacją do działania. Podobnie jest osiągnięciem wyznaczonego przez siebie celu. W jednej sekundzie może okazać się, że cała nasza chęć do dalszych postępów zostanie zniszczona.

Wszystkie te elementy łączą się w jedną całość. Chodzi tutaj o to aby nad celami, stawiać przede wszystkim działaniem. Dzięki temu przestaniemy topić się w błahych marzeniach, a przejdziemy do realizacji prawdziwych planów.

Zobacz też: http://www.legano.pl/zaswiadczenie-vat/