Monitoring IP w domu

Planujesz kupić monitoring do domu lub firmy? Przed ostatecznym wyborem urządzeń warto zapoznać się z zaletami monitoringu IP. To najbardziej nowoczesny system korzystający z możliwości, jakie daje Internet. Do tego ma najlepsze kamery o rozdzielczości nawet 4Mpx. A to jeszcze nie wszystko.

Monitoring IP, inaczej sieciowy, to jeden z systemów, w jakich działają kamery dozoru wizyjnego (CCTV). Osobom, które interesują się techniką kojarzy się niestety zazwyczaj z wysoką cena. Czy rzeczywiście jest taki drogi? Sklep Montersi.pl oferujący systemy alarmowe w tym m.in zamki szyfrowe – https://www.montersi.pl/zamki-szyfrowe-Systemow-alarmowych stwierdza, że faktycznie, jest droższy niż klasyczny monitoring analogowy, jednak ceny urządzeń cały czas spadają. Wystarczy sprawdzić ofertę sklepów z systemami zabezpieczeń, aby przekonać się, że monitoring IP nie jest aż tak dużo droższy niż analogowy, za to oferuje rozwiązania o wiele, wiele lepsze. Opiszmy zatem krótko jego główne zalety.

Wysoka rozdzielczość obrazu

Zacznijmy od tego, że kamery dołączone do zestawów monitoringu IP oferują znakomitą jakości obrazu oraz szczegółowość. Rozdzielczość najlepszych urządzeń dochodzi do 4Mpx, podczas gdy najlepszych kamer analogowych zaledwie do 2Mpx. Możemy bez problemu powiększyć obraz i sprawdzić szczegóły odnośnie twarzy, ubioru, numery seryjne czy numery rejestracyjne aut. To z kolei jest nieoceniona pomoc, jeśli np. doszło do włamania i potrzebne są dowody w postaci nagrań z monitoringu.

Inną ogromną zaleta kamer sieciowych jest dodatkowa funkcja szerokiego zakresu dynamika WDR. Funkcja ta pozwala rejestrować mocno kontrastowy plan. W zależności od modelu WDR może być cyfrowe lub sprzętowe, czyli wbudowane w kamerę.

Zdalna obsługa kamer monitoringu

Monitoring sieciowy pozwala podejrzeć obraz na komputerze czy telefonie na odległość. Zdalne sterowania jest funkcją niezwykle pożądaną jeśli interesują nas rozwiązania tzw. domu inteligentnego. Wszystko dzięki wykorzystaniu sieci ethernetowej (PoE), która umożliwia zdalne sterowania wszystkimi działaniami kamer i rejestratora. Samą ilość nagrać można zwiększyć wybierając kamerę wyposażoną w gniazdo karty SD.

W monitoringu IP zarówno kamera, jak i rejestrator są rodzajem małego komputera podłączonego do sieci. Możesz być więc z dala od domu, na wakacjach na drugim końcu świata i wciąż widzieć, co się dzieje w domu lub odtwarzać zarejestrowane nagrania. Na odległość możesz też zmieniać poszczególne ustawienia systemu oraz sterować kamerami obrotowymi. Dodatkowo istnieje możliwość rozbudowania systemu o funkcję alarmowania właściciela, kiedy system monitoringu wykryje zagrożenie.

Mniej kabli i łatwa instalacja

W przypadku monitoringu sieciowego ilość kabli i przewodów do podłączenia jest minimalna. To duża zaleta biorąc pod uwagę przeszkody terenowe czy rozległą posesję. Kamery IP można zainstalować w trudno dostępnych miejscach i przy okazji dobrze zamaskować. Fakt iż urządzenia systemu IP są zgodne ze standardem PoE umożliwia im przesyłanie obrazu i zasilanie kamer za pomocą standardowej skrętki komputerowej. A mała ilość przewodów oznacza, że instalacja całego systemu jest szybsza i łatwiejsza. Dodatkowo sieć Ethernet nie wymaga konfiguracji: automatycznie rozpoznaje kamery i automatycznie je zasila.