Jakie są najpopularniejsze rodzaje materacy

W sklepach można znaleźć szeroki wybór różnorodnych materacy, które charakteryzują się różnymi parametrami. Sprawia to, że wybór tego jednego, idealnego modelu, często stanowi spore wyzwanie. Jakie rodzaje materacy oferują producenci? Jakie są ich najważniejsze zalety?

Dlaczego wybór materaca ma znaczenie

Przede wszystkim, warto mieć świadomość tego, że wybór odpowiedniego materaca ma duże znaczenie. Jego twardość wpływa na zdrowie kręgosłupa, a także na samą wygodę podczas snu. Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac, wpłynie negatywnie na postawę użytkownika. Podstawowa zasada mówi, że lekkie osoby powinny spać na miękkich materacach, a cięższe – na twardych.

Źle dopasowany materac często staje się przyczyną problemów ze snem. Dyskomfort nie tylko utrudnia samo zasypianie, ale także sprawia, że sen jest płytki i przerywany. Nie warto ryzykować! Inwestycja w dobry materac to podstawa zdrowego życia i dobrego samopoczucia.

Rodzaje materacy – który z nich wybrać?

Różnorodne materace, które można znaleźć w sklepach, oferują użytkownikom zupełnie inne odczucia. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju wypełnienia i ewentualnych twardości. Jakie podstawowe rodzaje materacy można znaleźć w asortymencie producentów artykułów sypialnianych?

  • Materace piankowe – są miękkie i charakteryzują się wysokim stopniem elastyczności punktowej. Ich wybór poleca się parom. Użytkownicy nie odczuwają bowiem swoich ruchów podczas snu i nie budzą się nawzajem. Cenione są w szczególności modele wykonane z pianki termoelastycznej, które perfekcyjnie dopasują się do ciała.
  • Materace sprężynowe – najpopularniejsze są te, które posiadają sprężyny kieszeniowe. Różnią się od piankowych w szczególności wentylacją. Są cenione za wysoki stopień przepuszczalności powietrza.
  • Materace hybrydowe – składają się z warstwy sprężyn i warstwy piankowej. Łączą cechy wyżej wymienionych rodzajów materaców. Stanowią swego rodzaju kompromis między wydajną amortyzacją, a elastycznością i punktowym wspieraniem ciężaru użytkowników.
  • Materace z różnymi strefami twardości – są odpowiednim wyborem dla osób o standardowym wzroście. Poszczególne części materaca mają zróżnicowaną strukturę. Rozwiązanie to nie będzie dobre dla niskich i wysokich osób, gdyż poszczególne części ich ciała będą układały się na nieodpowiednich strefach twardości i nie otrzymają optymalnego podparcia.
  • Materace nawierzchniowe – można położyć je na posiadanym materacu w celu poprawienia komfortu snu. Umożliwiają też zmianę twardości bez konieczności wymiany całego materaca na zupełnie nowy. Jest to przydatne m.in. dla kobiet w ciąży.

Szukając idealnego materaca warto przede wszystkim kierować się indywidualnymi preferencjami. Są one najważniejsze! Wygoda jest bowiem niezwykle subiektywna. Materac określony jako idealny przez jedną osobę, dla kogoś innego może być niekomfortowy.

Artykuł sponsorowany.