Nowoczesne maszyny CNC i ich znaczenie dla przemysłu

Maszyny CNC w ostatnich latach znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i z roku na rok dochodzą kolejne. Obecnie wykorzystuje się je między innymi w stolarce budowlanej, meblarstwie, produkcji opakowań, a także w branży reklamowej czy nawet ciesielstwie. Dowiedz się, w czym jeszcze są przydatne te urządzenia.

CNC to skrót od (Computerized Numerical Control). Odnosi się do technologii zapewniającej komputerowe sterowanie maszynami numerycznymi. Obecnie termin ten nieodłącznie wiąże się z maszynami sterowanymi numerycznie. Są to obrabiarki umożliwiające precyzyjną obróbkę różnorodnych materiałów. Ta dokładność pozwala na niemal 100% odwzorowanie projektu. Dzięki tej możliwości maszyny CNC są przydatne w wielu branżach związanych z przemysłem.

Poza precyzją inną główną zaletą CNC jest powtarzalność, która umożliwia produkowanie seryjne dokładnie identycznych przedmiotów. Precyzyjna i powtarzalność są właśnie tym, co zapewniło popularność obrabiarkom sterowanym numerycznie.

Znaczenie obróbki CNC

Obróbka sterowana komputerowa pozwala między innymi na gwintowanie, cięcie, frezowanie czy rozwiercanie. Dzięki temu maszyny sterowane numerycznie mają szerokie zastosowanie w przemyśle i wykorzystuje je wiele branż. Na przykład firmy zajmujące się produkcją opakowań i wytłoczek oraz zakłady meblarskie do obróbki płyt meblowych i z MDF. Ponadto obrabiarki CNC wykorzystują firmy zajmujące się obrabianiem drewna, tworzyw sztucznych i materiałów kompozytowych.

Co konkretnie w obróbce CNC chwalą sobie tego typu przedsiębiorstwa? Po pierwsze technologia ta stwarza większe możliwości niż tradycyjna obróbka. Po drugie firmy mogą poszerzać swoją ofertę oraz podnosić jakość wytwarzanych produktów. Przedsiębiorstwa z wymienionych branż cenią sobie także fakt, iż technologia ta generuje oszczędności finansowe. Trzeba bowiem mieć świadomość, że jedno urządzenie może wykonać wiele różnych prac. Dzięki temu zakup obrabiarki CNC szybko zwraca się firmie.

Dużą zaletą CNC jest także możliwość konfiguracji własnego procesu produkcyjnego. W ten sposób można sprawić, aby w pełni odpowiadał celom produkcji danego zakładu. Jest to funkcjonalność, która po pierwsze pozwala na dopasowanie obróbki do własnych potrzeb, a po drugie wpływa na zwiększenie efektywności.

Obróbka z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie za pomocą komputera jest ponadto technologią, którą  można rozbudować o kolejne maszyny i systemy. CNC oferuje wiele udogodnień w zakresie nowych funkcji, np. głowice nalewające lub piszczące, systemy chłodzenia powietrzem lub mgłą olejową i wiele innych. W ten sposób cały proces obróbki może stać się z czasem jeszcze bardziej wydajny, a my możemy stopniowo uwalniać środki finansowe na ten cel.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem EBMiA.pl oferujący elementy zabezpieczające w instalacjach elekrycznych jak bezpieczniki, gniazda bezpieczników, wkładki cylindryczne i wiele więcej pod adresem: https://www.ebmia.pl/4342-elementy-zabezpieczajace