Druk cyfrowy

Rynek poligraficzny nieustannie się rozwija, co skutkuje nie tylko zmniejszaniem kosztów produkcji, ale i skracaniem czasu realizacji określonych zamówień. Wzrasta również jakość usług świadczonych przez drukarnie, więc uzyskane wydruki naprawdę zaskakują wysokim poziomem. Jedną z chętniej stosowanych metod jest od kilkunastu lat druk cyfrowy.

Nowoczesna technologia druku cyfrowego

To zdecydowanie mniej skomplikowana metoda wydruku w porównaniu z formą offsetową. Owszem, ma swoje ograniczenia, ale jednocześnie sporo zalet. Przede wszystkim nie potrzeba uruchamiać zaawansowanego procesu technologicznego, ponieważ wydruk wykonuje się ze zwykłego pliku. Najczęściej jest to plik PDF, ale dopuszczalne się okazują także inne rozszerzenia jak JPG, EPS, TIFF, CDR, PSD czy AI. Problem może się jedynie pojawić w przypadku plików przygotowanych w programach biurowych, czyli PPT, DOC, DOCX, ODP, ODT. Nieodpowiednie są także formaty PNG i GIF. Warto podkreślić, że druk cyfrowy nadal jest unowocześniany, więc spektrum jego możliwości nie zostało tak do końca odkryte.

Warto korzystać z druku cyfrowego

Lista walorów okazuje się znacznie dłuższa niż wad. Na pewno zwraca uwagę rzeczywiście wysoka jakość wydruku, która coraz mniej odbiega od tej uzyskanej w ramach technologii offsetowej. Kolejna rzecz warta podkreślenia dotyczy szybkości realizacji zlecenia. W związku z tym, że nie ma konieczności przeprowadzenia długiego procesu przygotowawczego, to wydruk jest gotowy niemal natychmiast po złożeniu zamówienia. Osobom, którym szczególnie zależy na czasie będą zatem w pełni zadowolone.

Inna korzyść wynika z zastosowania plików, aby otrzymać druk cyfrowy. Dzięki temu nie ma przeszkód, aby konkretny projekt dowolnie edytować i jak najbardziej personalizować. Innymi słowy, każda koncepcja może mieć odrębne warianty różniące się nie tylko zapisanym tekstem, ale także elementami graficznymi jak zdjęcia czy logo. W ten sposób łatwo wybierać optymalną opcję, tym bardziej że nie ma przeszkód, aby dokonać wydruku próbnego. Co więcej, do wyboru są nawet rozmaite podłoża – nie tylko papierowe, ale i foliowe.

Jeszcze jedno wydaje się ważne. Mianowicie niewysokie koszty realizacji, ponieważ nie trzeba przygotowywać matryc drukarskich ani wykonywać na papierze rozjazdu kolorystycznego.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.