Zabezpieczenia RFID

Zabezpieczenia zamków w drzwiach są niezwykle pomocne, zwłaszcza gdy bronią dostępu do pomieszczeń lub stref pozostających w ograniczonym dostępie. Do popularnych należą zamki RFID, wykorzystywane w różnego typu budynkach – zarówno w zakładach pracowniczych, hotelach, budynkach publicznych oraz licznych innych. Poniżej opowiemy nieco więcej o zamkach RFID – dowiesz się na jakiej zasadzie działają, dla kogo są dedykowane oraz w czym tkwi ich wyjątkowa przydatność.

Zamki RFID – kontrola dostępu na najwyższym poziomie

Zamki RFID składają z kilku elementów. W ich obudowie znajdują się: detektor kart RFID, nośnik pamięci kart i ich uprawnień oraz element wykonawczy, którym najczęściej jest tranzystor OC. Po przyłożeniu karty do czytnika dochodzi do otwarcia rygla elektromagnetycznego lub uruchomienia bramy bądź szlabanu.

Karty RFID są w dużym stopniu bezawaryjne oraz bezproblemowe. Ich działanie przebiega całkowicie automatycznie – wystarczy zbliżyć kartę do odpowiedniego modułu czytnika. Otwarcie następuje automatycznie (często sygnalizowane przez emisję charakterystycznego dźwięku).

RFID – wygoda w codziennym użytkowaniu

Oprócz automatycznego procesu działania, zamki RFID przynoszą również inne, nie mniej ważne korzyści. Przede wszystkim – za pomocą zamków RFID można zaprogramować działanie całych szlaków komunikacyjnych. Przemieszczanie się wzdłuż nich zdecydowanie upraszcza proces komunikacji, gdy drzwi otwierają się automatycznie i przepuszczają wyłącznie osoby upoważnione do wstępu na dany teren.

Dużym ułatwieniem jest możliwość aktualnego programowania nowych kart, gdy tylko pojawi się taka potrzeba. Przykładowo – nowo zatrudnione osoby będą mogły otrzymać od ciebie indywidualne zestawy kart RFID, który otworzą wyłącznie te przejścia, do których posiadają upoważnienie. Technologia RFID pozwala również reagować na inne zdarzenia i sytuacje – jak choćby w przypadku zagubionej karty, którą można „wykasować”.

Szczegóły działania zamków RFID

Jeśli szukasz dostawców technologii wysokiej klasy, polecamy zapoznać się z ofertą https://micromade.pl/, dedykowaną dla różnych grup odbiorców. Oferowane przez nie rozwiązania RFID obejmują m.in. dwie grupy kart – zwykłych użytkowników oraz kart typu Master. Te drugie są wykorzystywane do programowania działania poszczególnych zamków oraz dedykowanych do nich kart. Pozwalają także modelować bardziej szczegółowe parametry pracy, np.: czas trwania otwarcia rygla, polaryzację wyjścia lub inne.

Oprócz samych kart i zamków RFID, w ofercie Micro Made znajdują się również czytniki systemów RFID. Są to urządzenia stacjonarne jak i mobilne, wykorzystujące komunikację radiową. Ich zadaniem jest odbieranie i przesyłanie sygnałów, zgodnie z aktualnym wykorzystaniem systemu. Czytniki mogą mieć różną postać: kolektora mobilnego, czytnika biurkowego, czytnika do przejść kontrolowanych, czytnika dalekiego zasięgu (np. montowanego na masztach, ramkach, pojazdach mobilnych). Dzięki temu, z pewnością znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba kontroli dostępu, bez względu na odległość.