System ERP

Współczesny rynek stawia przed firmami wysokie wymagania. Duża konkurencja, zmieniające się czynniki gospodarcze i ekonomiczne sprawiają, że tylko wysoka efektywność wszystkich procesów biznesowych, jest w stanie zapewnić firmie możliwości funkcjonowania i rozwoju. Pomimo to słowo ERP ciągle nie wywołuje u odbiorcy żadnej reakcji. Za to na hasło nowoczesne technologie informatyczne w biznesie, rozmówca bardzo szybko zwraca swoją uwagę. Tymczasem system ERP jest nowoczesną technologią informatyczną i jest absolutną koniecznością dla firm stawiających na rozwój i kontrolę kosztów.

Bardzo często skrótem ERP określa się zintegrowane systemy komputerowe. Tymczasem aby taki system był zgodny ze standardami ERP, musi spełnić określone wymogi. ERP to skrót od enterprise resource planning oznaczajacy planowanie zasobów przedsiębiorstwa. System tej klasy umożliwia dokładną analizę wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Możliwe jest to dzięki zapisywaniu szeregu informacji w jednej bazie danych. Dzięki temu kierownictwo w bardzo krótkim czasie jest w stanie otrzymać aktualne i rzetelne informacje biznesowe. Wiele operacji wykonuje się automatycznie, skracając tym samym czas konieczny na ich realizację. Jednocześnie automatyzacja znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędów.

Nowoczesny system ERP pokrywa wszystkie obszary działalności firmy. Od finansów, przez magazyn, handel, kadry, aż po produkcję, a każdy z nich często jest dodatkowo rozbudowany, chociażby o działalność internetową. Specyficzne wymagania klienta mogą być dziś bez przeszkód odzwierciedlone w systemie ERP. Mamy do czynienia wówczas z customizacją, która nie byłaby możliwa w systemie prostym, bez możliwości jego skalowania. Dzięki temu to nie przedsiębiorca musi dopasować się do systemu, lecz to system ERP zostanie przez parametryzację dostosowany do profilu działalności klienta.

Inwestowanie w nowoczesne technologie w biznesie to już nie fanaberia, lecz konieczność. System komputerowy dziś to znacznie więcej niż zestawienia w arkuszu kalkulacyjnym. Niesamowity rozwój kanałów B2B, B2C oraz B2E wręcz wymusza wdrożenie takiego systemu, który umożliwi połączenie wszystkich kanałów komunikacji czy sprzedaży w jednej bazie. Zmniejszenie ilości reklamacji, obniżenie kosztów, poprawa szybkości, automatyzacja to tylko podstawowe korzyści płynące z wdrożenia systemu ERP.