Specjalista / freelancer SEO - czym się zajmuje?

Pozycjonowanie stron internetowych to coraz powszechniejsza praktyka. Rynek w naturalny sposób generuje zapotrzebowanie na specjalistów SEO, którzy będą w stanie pomagać przedsiębiorcom w poprawieniu widoczności ich witryny.

Freelancer ds. pozycjonowania to niejako człowiek renesansu, który kumuluje w sobie wiedzę i umiejętności z wielu obszarów, o czym poniżej.

Kim jest specjalista SEO?

Przedstawiciele tej profesji muszą przede wszystkim wykazać się aktualną wiedzą dotyczących stale zmieniających się mechanizmów wyszukiwarek. Prace nad osiągnięciem czołowych pozycji w Google wymagają w pierwszej kolejności ukierunkowania na konkretne działania. Opracowanie takiej strategii jak i urealnienie jej to jedno z zadań freelancera zajmującego się pozycjonowaniem. Algorytmy Google’a nie są upublicznione, zatem praca pozycjonera opiera się w dużym stopniu nie tylko na podążaniu wg wytyczonych ścieżek, ale również na testowaniu własnych hipotez.

Podstawy są jednak niezmienne, mowa o:

  • optymalizacji strony,
  • konsekwencji w prawidłowym nazywaniu kolejnych podstron (title, meta description, odpowiednia struktura nagłówków),
  • dbałości o linkowania wewnętrzne i pozyskiwanie linków zewnętrznych,
  • przeprowadzenie zmian i modyfikacji zamieszczonych w audycie, który powinien każdorazowo zaczynać pracę ze specjalistą SEO.
  • Perspektywy pracy w zawodzie freelancera ds. pozycjonowania

W dzisiejszych czasach każdy biznes powinien mieć swoje miejsce w sieci w ramach własnej strony internetowej. Rosnąca konkurencja i chęć dotarcia do grupy docelowej to kluczowe motywacje, które skłaniają do podjęcia współpracy w zakresie pozycjonowania. To powinno stanowić argument, który przemawia za tym, że zawód pozycjonera to zajęcie z perspektywami umożliwiającymi rozwój i pracę przy różnorodnych projektach. To jednak wartość dodana – kluczowy aspekt dotyczy stabilności pracy w tej dziedzinie.

Sytuacja spowodowana koronawirusem spotęgowała trend dotyczący wyszukiwania produktów i usług właśnie za pośrednictwem internetu. Chęć wyróżnienia się na tle innych dostawców i dotarcie do docelowego klienta, który jest zainteresowany skorzystaniem z usługi firmy wyjaśnia, dlaczego osiągnięcie czołowych miejsc w wynikach wyszukiwania ma kluczowe znaczenie. Nie tylko w czasie największego popytu, ale również – a może zwłaszcza – w czasie kryzysu, kiedy każdy pozyskany klient jest na wagę złota.

Pozycjoner może z powodzeniem realizować się zdalnie – jego niezbędne narzędzia pracy to komputer oraz dostęp do oprogramowania online, które wspomaga jego działanie. Perspektywa pracy z dowolnego zakątka świata jest w tym przypadku jak najbardziej realna i możliwa do praktykowania.

Freelancer pozycjoner pomoże w wygenerowaniu zysków firmy

Efekty pracy nad pozycjonowaniem strony – czy to lokalnie (np. na frazę „pozycjonowanie stron Łódź„), czy to pod frazami ogólnopolskimi (np. na frazę „pozycjonowanie stron„) – nie są co prawda widoczne od razu, jednak gdy już są zauważalne – wówczas przynoszą realne korzyści. Osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania dowozi nowe leady – czyli klientów, którzy wyszukują w czasie rzeczywistym dostawcy usług lub produktów świadczonych przez firmę, którą opiekuje się pozycjoner.