Kiedy ma sens posiadanie magazynu dla sklepu internetowego?

Jak wiadomo, jeśli posiada się sklep stacjonarny lub internetowy, dobrze, jeśli produkt znajduje się na wyciągnięcie ręki. Jednak nie dotyczy to wszystkich branż.

NIE W KAŻDEJ BRANŻY MAGAZYN JEST NIEZBĘDNY

Przyjrzyjmy się, np. branży meblarskiej. Rzadko otrzymujemy produkt po wskazaniu go palcem, przeważnie czekamy na niego przez jakiś czas. Podobnie sytuacja wygląda w aptece. Popularne leki i suplementy diety kupimy od razu, jednak na te specyficzne, specjalistyczne trzeba najczęściej poczekać.

Tak samo jest w sklepach internetowych. Tzw. bestsellery są dostępne w każdej chwili, ponieważ znajdują się w lokalnych magazynach, jednak mniej popularne produkty dostępne są najczęściej na zamówienie. Klient wprawdzie rozumie taką sytuację, jednak zawsze wybierze sklep, który posiada szerszy asortyment.

W internecie istnieją jednak sklepy, które świetnie prosperują, mimo braku towaru w magazynie, a są to, np. sklepy z produktami luksusowymi. W tym przypadku nie opłaca się magazynowanie takiego towaru ze względu na monstrualny koszt.

KIEDY MAGAZYN JEST NIEZBĘDNY

Chodzi tutaj głównie o sklepy internetowe oferujące gadżety, prezenty i akcesoria. Szybka dostawa i produkt na czas to tutaj kwestia najważniejsza.

Jednak nie tylko branża ma znaczenie. Istotna jest również rotacja towarów w magazynie, czyli czas sprowadzenia produktu przeznaczonego do sprzedaży. Im szybciej, tym lepiej dla sprzedawcy.

pozycjonowanie sklepów internetowych w carted - szczegóły oferty

Złudna jest tu popularna kiedyś zasada, by najpierw produkt sprzedać, a następnie go kupić. Nie wróży ona wysokich zysków i obrotów w standardowym sklepie internetowym, może oprócz tych z branż wspomnianych wyżej, np. z luksusowymi dobrami.

Nie wolno zapominać, że handel internetowy, a także handel tradycyjny są do siebie bardzo podobne, a różnica, choć z całą pewnością niezwykle istotna, polega jedynie na dotarciu do konsumenta. W handlu liczy się przede wszystkim spryt i szybkość działania. Ważna jest także rotacja produktów, nie można dopuścić do tego, by stary sprzęt zalegał w magazynach.