Wykorzystanie kasy fiskalnej w sklepie internetowym

Kasa fiskalna jest jednym z typowych atrybutów każdego sklepu. Te internetowe pozostają niby poza tego typu wymogami, okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach posiadanie kasy jest wręcz konieczne. Weryfikacja tego powinna mieć miejsce jeszcze na początku działalności, żeby uniknąć później nieprzyjemności w razie ewentualnej kontroli.

Trzymaj rękę na pulsie
Kasa fiskalna staje się niezbędna w coraz większej ilości zawodów i rodzajów prowadzonej działalności. Obecnie planując otworzenie sklepu internetowego można wykluczyć konieczność stosowania tejże poprzez spełnienie jednego z warunków:
– sprzedaż będzie prowadzona na rzecz innego podmiotu z własną działalnością gospodarczą
– sprzedaż będzie prowadzona na rzecz osoby fizycznej bez działalności gospodarczej, ale dochód nie przekroczy 20 tys. rocznie
– sprzedaż będzie prowadzona w formie wysyłkowej z wykorzystaniem internetu z płatnościami także za pośrednictwem internetu (bezgotówkowo).

Kasy dla wybranych
Jeśli żaden z tych warunków nie jest spełniony, trzeba zapoznać się ze szczegółową listą dostępną w treści Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. odnośnie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2014 poz. 1544). Pokrótce jednak od razu wiadomo, że o kasę fiskalną będą musieli się postarać właściciele sklepów internetowych oferujących:
– przeróżnego rodzaju elektronikę i sprzęty RTV/AGD, jak też części do urządzeń mieszczących się w tej kategorii
– części do samochodów oraz innych pojazdów oprócz motocykli, akcesoria samochodowe, przybory pomocnicze
– biżuterię (na przykład taką wykonywaną samodzielnie)
– płyty CD/DVD oraz inne nośniki umożliwiające zapis danych albo już zapisane (na przykład z muzyką, grami itd.).

Skoro już zajdzie potrzeba wykorzystywania kasy fiskalnej, należy też sprawdzić kwestię rozliczania się z kupującymi. Podczas używania kasy po każdej sprzedaży wystawia się najprostszy dokument – paragon. Kolejnym rodzajem dokumentów rozliczeniowych jest faktura, ale bez posiadania niezbędnych do niej danych innym ważnym w takiej sytuacji rozwiązaniem będzie dowód sprzedaży nieudokumentowanej.