Profesjonalne rozwiązania w zakresie marketingu w mediach masowych to specjalność domów mediowych, które nazywane są również agencjami mediowymi. Z ich usług skorzystamy również w Polsce. Czym dokładnie zajmują się tego rodzaju agencje?

Dom mediowy, dom medialny czy agencja mediowa to firma marketingowa, które zajmuje się planowaniem i prowadzeniem kampanii w mediach masowych. Domy mediowe wywodzą się z agencji reklamowych, które pierwotnie zajmowały się tego rodzaju kampaniami. Jednak coraz bardziej rozszerzający się rynek reklamowy spowodował, że z agencji reklamowych zaczęły wydzielać się działy mediowe skoncentrowane właśnie na mediach masowych takich jak prasa, radio, telewizja czy internet. Dalszy rozwój rynku reklamowego sprawił, że domy mediowe zaczęły świadczyć usługi jako osobne firmy.

Dzisiaj agencja mediowa obsługuje zarówno agencje reklamowe, które poszukują współpracowników w zakresie planowania kampanii w mediach masowych, ich wykupu oraz prowadzenia, ale również wybierają je inni klienci, którzy chcą rozpocząć promowanie swojej firmy w mediach masowych.

Główne zadania agencji mediowych to:

  • planowanie kampanii w mediach masowych
  • zakup kampanii reklamowych w mediach masowych
  • negocjacje z dostawcami czasu i przestrzeni reklamowej
  • dostarczanie badań medialnych

W Polsce działa również wiele agencji mediowych. To właśnie one skupiają się na kontaktach z mediami w imieniu agencji reklamowych oraz innych klientów. Większość domów działających w naszym kraju należy do międzynarodowych grup reklamowych, ale funkcjonują również domy niezrzeszone w żadnych sieciach, które są niezależne od międzynarodowych korporacji.

Wobec tego wtedy, gdy potrzebujemy pomocy w prowadzeniu kampanii reklamowych w mediach masowych, na przykład w internecie czy w prasie lub telewizji czy też we wszystkich mediach dla jeszcze lepszego zasięgu, skorzystanie z usług agencji mediowych to najlepsze rozwiązanie. Wtedy uzyskujemy wsparcie ekspertów w tej właśnie dziedzinie i możemy mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.