Czym jest system SCADA i kiedy warto go zastosować?

Aby firma mogą działać na najwyższym poziomie, potrzebne są nowoczesne systemy komputerowe, które usprawnią pracę produkcji i nie tylko. Systemy automatyki współpracują dziś z ludźmi, dzięki temu operatorzy w swojej codziennej pracy mogą wyłapać wiele parametrów produkcyjnych. Wdrożenie systemu typu SCADA to znacznie ułatwienie w pracy operatora.

Czym jest system SCADA?

SCADA to skrót od Supervisory Control And Data Acquisition. Dosłownie można przetłumaczyć to jako nadzór i akwizycja danych. Systemy SCADA służą do nadzorowania przebiegu procesów technologicznych, do ich głównych działań należy między innymi przetwarzanie informacji w czasie rzeczywistym, wyświetlanie informacji na ekranie w języku czytelnym dla człowieka. Systemy mają za zadanie również utrzymanie bazy danych z informacjami technologicznymi, zarządzanie alarmami, archiwizacja informacji technologicznych itp.

Dlaczego warto zdecydować się na wdrożenie systemu SCADA?

Chociaż systemy SCADA można zastosować w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, to najlepiej sprawdzą się w zakładach produkcyjnych, dzięki temu można osiągnąć lepsze wyniki finansowe. W tym wypadku możliwa jest archiwizacja w jednym systemie danych ze wszystkich urządzeń, to pozwala dużo lepiej planować produkcję, szybkiej wychwytywać błędy i awarie, co przekłada się na efektywność i wydajność pracy. Co ciekawe, ten system sprawia, że część prac może być wykonywana przez udziału analityków. Automatyzacja procesów produkcyjnych może być wykonywania z użyciem systemów SCADA, w małych systemach sterowania komputer przemysłowy może stanowić jedyne narzędzie do sterowania.

Czy to dobre rozwiązanie?

System SCADA są zaawansowane programy komputerowe, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Takie nowoczesne rozwiązania, ułatwiające i przyśpieszające pracę na produkcji są kluczowe, aby firma mogła się rozwijać i przynosić większe dochody. Warto wykorzystywać takie systemy komputerowe w przedsiębiorstwach, gdyż znacznie usprawniają i ułatwiają pracę operatorów, co więcej mogą ich wyręczyć w bardzo wielu rzeczach. Korzystanie z nowoczesnej technologii to krok na przód, dzięki temu możemy zarobić więcej pieniędzy, co więcej również wyprzedzić konkurencję.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec