Programowanie CNC – czy warto zrobić kurs programowania?

Praca jako programista CNC obejmuje przygotowanie projektu elementu do wycięcia zgodnie z wytycznymi klienta. Stanowisko to wiąże się z odpowiedzialnością i dużą wiedzą z zakresu mechaniki, wytrzymałości surowców i technologii wykonywania części różnych klas oraz z różnych materiałów. Chcąc wykonywać zawód programisty CNC, warto zrobić kurs programowania.

Czy warto zrobić kurs programowania CNC?

Programowanie CNC staje się pożądaną umiejętnością na rynku pracy. Rozwój przemysłu wytwórczego i zamówienia na precyzyjnie docięte elementy rosną bardzo szybko. Kurs programowania CNC pozwala na zdobycie dobrze płatnej pracy i doskonalenie swoich umiejętności w dynamicznie rosnącej gałęzi przemysłu. Kurs operatora-programisty CNC składa się z części teoretycznej, obejmującej czterdzieści godzin zajęć, i części praktycznej – w takim samym wymiarze godzin. Uczestnicy szkolenia zdobędą gruntowną wiedzę na temat programowania CNC oraz obsługi urządzeń sterowanych numerycznie. Na zakres materiału składają się między innymi: poznanie rysunku technicznego spotykanego w przemyśle, nauka kartezjańskiego układu współrzędnych, ćwiczenia z dokumentacją techniczną i symulatorem Sinumerik.

W części praktycznej uczestnicy programują proces obróbki zgodny z rysunkiem technicznym, tworzą cykle oraz podprogramy, aktywnie korzystają z kalkulatorów Sinumerik, przygotowując kontury elementów. Ponadto ćwiczenia praktyczne na tokarskim centrum obróbczym Hyundai uczą programowania procesów obróbki z pomocą G-kodów (IOS) oraz nakładki ManualGuide. Każdy z kursantów samodzielnie wykonuje czynności praktyczne, mogąc liczyć na wsparcie ze strony nauczyciela.

Niezbędne umiejętności na stanowisku programisty CNC

Podstawowe kompetencje programisty CNC to umiejętność przestrzennego widzenia i programowania w 3D. Wykwalifikowani pracownicy biegle poruszają się po specjalistycznym oprogramowaniu: Mach3, Siemens PLM Software – NX CAM oraz ZERO-OSN. Wybór poszczególnych rozwiązań podyktowany jest ich szerokim zastosowaniem. W przypadku Mach3 można sterować maszynami CNC zawierającymi do 6 osi. NX CAM pozwala zarówno na proste programowanie NC, jak i obróbkę wysokowydajną i wieloosiową. Zero-OSN świetnie sprawdza się podczas nauki programowania i testowania nowych rozwiązań.