Sterowniki programowalne PLC

Programowalne sterowniki PLC to urządzenia, które są powszechnie wykorzystywane w automatyce i służą przede wszystkim do sterowania pracą różnorodnych maszyn oraz sprzętów. Zostały wynalezione pod koniec lat 60-tych w celu wyeliminowania i znacznego uproszczenia skomplikowanego okablowania między przełącznikami oraz stycznikami.

Współczesne sterowniki składają się z kilku zasadniczych elementów, do których zaliczamy: jednostkę centralną (tzw. CPU), wejścia oraz wejścia analogowe i cyfrowe, moduł zasilania, moduł komunikacji, a także pamięć.

Sterowniki PLC – podstawowa zasada działania

Sterowniki programowalne PLC pod względem budowy dzielą się na kilka rodzajów. Wyróżniamy m.in. modele kompaktowe (jeden moduł, posiadają zazwyczaj do 32 wejść/wyjść albo 128 wejść/wyjść), małe (kilka modułów, nawet do 200 wejść/wyjść), średnie (zawierają mikroprocesory i mają maksymalnie do 400 wejść/wyjść), duże (do 400 wejść/wyjść) oraz rozproszone (ze sterownikiem centralnym, komunikującym się z innymi modułami za pomocą sieci).

Działają w większości na zasadzie zero-jedynkowej, co oznacza, że włączają albo wyłączają konkretne elementy maszyny czy sprzętu przy użyciu impulsów elektrycznych. W tym przypadku wszelkie informacje o stanie obiektu i zaprogramowanej czynności są zawsze dostarczane przez moduły wejściowe. Następnie mikroprocesor poddaje je dokładnej analizie i zapisuje w sposób cykliczny.

Dodajmy, że weryfikuje on polecenia zgodnie z kolejnością zapisaną w programie. Na dalszym etapie tworzy odpowiedni obraz dla układów wyjściowych, natomiast system operacyjny wyjścia steruje poszczególnymi elementami wykonawczymi danego urządzenia.

Zastosowanie sterowników w przemyśle, transporcie i gospodarstwach domowych

Sterowniki programowalne PLC znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza w przemyśle – m.in. w branży maszynowej, chemicznej, spożywczej, rolniczej oraz budowlanej. Wynika to z faktu, że za ich pomocą możliwe jest skuteczne sterowanie, diagnozowanie, zbieranie, a także udostępnianie wszelkich danych.

Ułatwiają wykonywanie czynności odznaczających się dużą powtarzalnością i są łatwe w konfiguracji, a ponadto bezawaryjne (niezawodne). Mogą kontrolować niemal każdy proces przemysłowy, ponieważ ich różnorodność pozwala na dobieranie konkretnego rodzaju w zależności od stopnia złożoności procesu (proste lub zaawansowane układy).

Są zatem często używane do sterowania obrabiarkami, oczyszczalniami ścieków, liniami produkcyjnymi, pakowarkami żywności, drukarkami, owijarkami, zgrzewarkami czy maszynami do produkcji ogrodzeń. Sterowniki programowalne PLC są również stosowane w życiu codziennym, m.in. do kontrolowania sygnalizacji świetlnej, wind, automatyki w inteligentnych domach (oświetlenie, rolety, czujniki gazu i dymu, klimatyzacja, system alarmowy, ogrzewanie itp.) oraz schodów ruchomych.

Poza tym są z powodzeniem wykorzystywane w transporcie, gdzie skutecznie wspomagają funkcjonowanie ramp przeładunkowych, automatycznych transporterów czy wind towarowych. Dzięki nim możliwe jest znaczne usprawnienie oraz poprawienie wydajności pracy różnych przedsiębiorstw, co bezpośrednio przekłada się także na zyski.

Więcej informacji znajdziesz na – https://www.shemeck.pl/4-sterowniki