Wymiana walut jest koniecznością wynikającą z istnienia wciąż odrębnych od siebie gospodarek. Jest to konieczność nieprzyjemna, ponieważ wiąże się z zupełnie zbędnymi kosztami, co zauważyli europejscy politycy tworząc strefę euro. Dla nas ma to jeszcze drugorzędne znaczenie, ponieważ pozostajemy poza strefą euro, więc wszystkie inne kraje świata, w tym nasi najważniejszy partnerzy zza miedzy, mają inne waluty i musimy sobie z tym radzić. Jeśli jest to tylko kwestia wyjazdu wakacyjnego, problem jest minimalny, ale jeśli ktoś prowadzi firmę posiadającą intensywne kontakty z zagranicą lub zarabia w innej walucie, zmuszony jest do poważnego zajęcia się kwestia wymiany walut w sposób, by odbywało się to dla niego jak najkorzystniej. W tym miejscu można odnaleźć krótkie wprowadzenie do handlu walutami, które powinno bardzo pomóc.

Pośrednicy lub giełda walutowa

W praktyce istnieją dwa sposoby wymiany walut. W pierwszym podejściu można znaleźć pośrednika walutowego, który posiada pieniądze na sprzedaż i jest skłonny do skupowania innych walut. Taki pośrednik jest handlarzem jak każdy inny, przez co jego usługi stają się dość drogie. Nalicza on sobie marżę – spread, która jest różnicą pomiędzy kursem średnim waluty i kursem operacji. Jeśli za złotówki kupuje się walutę obcą, spread powoduje, że trzeba zapłacić więcej za jednostkę obcej waluty. Jeśli sprzedaje się obcą walutę i chce się dostać złotówki, spread zmniejsza ilość uzyskiwanych pieniędzy. W ten sposób działają przede wszystkim klasyczne kantory i banki.

Druga opcja to giełda walutowa, na której grupy osób wymieniają się posiadanymi pieniędzmi. Obu stronom zależy, by kurs był jak najbliżej średniego, ponieważ oznacza to dla nich wiece waluty docelowej. Tego typu transakcje organizują kantory walut online takie jak GieldaWalut.com. Tutaj też pojawia się spread, ale jest on minimalny, ponieważ GieldaWalut nie wchodzi w posiadanie walut. Pośredniczy tylko pomiędzy osobami na rynku giełdowym.

Wymiana walut

Zdecydowanie bardziej korzystna jest wymiana walut online z wykorzystaniem kantorów online i na tym też będzie się skupiał w dalszej części ten artykuł.

Kursy walut cechują się bardzo wysoką zmiennością i płynnością. Sam rynek jest też bardzo płynny. Oznacza to, że w kantorze online cena podawana jest dosłownie na daną sekundę i w tym też momencie można zrealizować transakcję. Jej wykonanie odbędzie się po wyświetlonym kursie, który chwilę potem może być zupełnie inny. Jeśli ktoś nie handluje milionami, jego transakcja zostanie zrealizowana natychmiast. Kantor internetowy pobierze pieniądze ze wskazanego konta i wyda dyspozycje przelania uzyskanej waluty na wskazane konto.

Jak przystało na serwis internetowy, kantory online w zasadzie nie nakładają na użytkowników żadnych ograniczeń. Można handlować z dowolną częstotliwością, można wybierać dowolne waluty i można używać kont wybranych banków. Wybór należy do użytkownika, ale trzeba pamiętać, że pojawiają się tutaj przelewy bankowe, a ich koszt jest zależny od banku, z którego usług się korzysta.