Najczęstsze problemy z klawiaturą

Wiele problemów związanych z klawiaturą irytuje – niewłaściwa kombinacja klawiszy może wywołać niepożądany efekt. Litery „z” i „y” lubią zamieniać się miejscami, nie wyświetlają się polskie znaki, znika wcześniej napisany tekst itd. Na szczęście ze wszystkim można sobie łatwo poradzić – podpowiadamy, w jaki sposób.

Najczęściej sami jesteśmy przyczyną ww. problemów, przez nieuwagę lub z pośpiechu naciskając niewłaściwe klawisze. Nie musicie już szukać rozwiązań na najczęściej występujące kłopoty na forach internetowych – poniżej kilka cennych porad.

Znikające znaki na klawiaturze

Jeśli podczas pisania lub edycji istniejącego już tekstu, nowy tekst zastępuje poprzedni, należy wcisnąć klawisz „insert”. Teraz nowy tekst będzie dodawany w wybranym przez nas miejscu.

Zmiana języka klawiatury

Jeśli nagle zaskakuje brak polskich znaków, możemy je przywrócić na kilka sposobów, np. przytrzymując lewy „alt”, należy wcisnąć lewy „shift”. Najprostszy sposób to najechanie na dolny pasek, tuż obok godziny, gdzie mieszczą się oznaczenia języka, np. PL lub EN – trzeba jedynie tu kliknąć i wybrać język. Można też uruchomić „start”, wybrać „panel sterowania”, następnie „data, godzina, język i opcje regionalne” i wybrać zakładkę „języki”, potem „szczegóły”, a w polu „zainstalowane usługi” wybrać „polski (programisty)”.

Zmiana układu klawiatury

Bardzo irytująca jest też sytuacja, w której znaki „z” oraz „y” na klawiaturze zmieniają się – zamiast „z” pojawia się „y” i odwrotnie. Aby klawiatura się nie przestawiała, trzeba wtedy wcisnąć „shift”, trzymając „ctrl”. Można też wybrać prawym przyciskiem myszy pasek zadań, następnie „paski narzędzi/pasek języka”, potem „opcje” i „ustawienia”. W okienku dialogowym należy wybrać „usługi tekstowe i języki”, a w oknie „zainstalowane usługi” zostawić typ klawiatury „polski (programisty)”. Resztę należy usunąć i wszystko potwierdzić, klikając „ok”.