metoda FUKO
Fot. Pexels.com

Każdy kto chociaż raz doświadczył pracy w zespole w warunkach presji wie, że nie trudno wtedy o konflikt. Czasami prosta uwaga dotycząca czyjegoś postępowania może przerodzić się w ogromną kłótnię, nawet pomimo naszych najlepszych intencji. W komunikacji międzyludzkiej liczy się więc nie tylko treść, ale i forma naszych wypowiedzi. Z pomocą przychodzi nam tutaj metoda FUKO. Czy jest ona sposobem na całkowite uniknięcie konfliktów wewnątrz zespołu?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/metoda-fuko/

Metoda FUKO – co to takiego?

Jest to przede wszystkim metoda pozwalająca na sprawną komunikację miedzy dwoma osobami. Stawia ona nacisk na wzajemne zrozumienie i ogranicza możliwości błędnej interpretacji intencji rozmówców. Metoda FUKO stanowi akronim, oznacza on:

  • Fakty – podczas potencjalnie konfliktowej rozmowy powinniśmy zacząć wyjaśnianie naszego punktu widzenia od faktów. Ograniczenie emocjonalnego nacechowania podczas rysowania naszego obrazu sytuacji zmniejsza szansę na rozgniewanie naszego rozmówcy.
  • Uczucia – po przedstawieniu rozmówcy powodu naszej rozmowy powinniśmy opisać mu co czujemy względem całej sytuacji. Otworzenie się na drugą osobę pokaże jej, że naszym celem nie jest jej atakowanie, ponadto skłoni ją do postawienia się w naszej sytuacji.
  • Konsekwencje – kolejnym krokiem powinno być odniesienie się do potencjalnych konsekwencji dalszych zachowań naszego rozmówcy. Powinno go to skłonić do nabrania dystansu i chłodnej analizy swojego postępowania
  • Oczekiwania – jest to ostatni etap komunikacji omawianą metodą. Polega on na wyartykułowaniu rozmówcy naszych oczekiwań względem jego przyszłych zachowań. Warto zasugerować mu, co należy zrobić, aby mógł naprawić obecną sytuację.

Czy coś tak prostego naprawdę może zrobić różnicę?

Nie wszystkie rozwiązania muszą być skomplikowane. Rdzeniem tej metody nie jest sama zawarta w niej wiedza. Chodzi tutaj o sam fakt włożenia starań w komunikację z drugą osobą oraz próba znalezienia wspólnego języka. Nawet jeśli brzmi to prozaicznie, prawdą jest, że na co dzień mało kto rzeczywiście jest skłonny otworzyć swoje uczucia na drugą osobę w imię właściwej komunikacji.

Metoda FUKO jest skuteczna nie tylko na polu zawodowym. Opanowanie jej może być również bardzo pomocne w życiu prywatnym. Właściwe jej wdrożenie w nasz sposób komunikacji z pewnością może pozwolić na uniknięcie nie jednej kłótni.

Zobacz też: http://www.legano.pl/dotacje-finansowe-jakie-sa-dostepne-i-komu-przysluguja/