Jak przenieść numer?

Przeniesienie numeru telefonu, czyli zmiana operatora bez konieczności zmiany numeru, to sprawa prosta do zrealizowania, którą w większości zajmuje się nowy operator. Dlatego przeniesienie numeru warto rozpocząć właśnie od jego znalezienia – zwłaszcza że niektórzy operatorzy bardzo ciepło witają klientów, którzy się do nich przenoszą, i oferują im dodatkowe atrakcje czy profity.

Jeśli masz już na oku nowego operatora, skontaktuj się z nim i powiadom o tym, że interesuje cię przeniesienie numeru. Pracownicy pomogą ci łatwo przejść przez cały proces, który może się nieco różnić u różnych dostawców. Zawsze jednak opiera się na złożeniu wniosku o przeniesienie numeru. Taki wniosek możesz albo złożyć w placówce nowego operatora, albo skontaktować się z nim przez Internet/infolinię i posłać wniosek kurierem. Organizacją (i opłaceniem) przesyłki kurierskiej zajmuje się operator, możesz jednak ustalić dogodną porę i adres. Pamiętaj, by mieć przy sobie dowód osobisty lub inny ważny dokument tożsamości, ponieważ kurier musi potwierdzić zgodność danych z umowy.

Gdy wniosek zostanie wysłany lub złożony w salonie, musisz poczekać na jego rozpatrzenie. Zazwyczaj nie zajmuje to sporo czasu: około 3 dni w przypadku przesłania kurierem i nawet tego samego dnia w przypadku wizyty w salonie. Ponieważ przeniesienie numeru telefonu jest w tej chwili standardem, zwykle wnioski są rozpatrywane pozytywnie. Wyjątki to zazwyczaj wnioski błędnie wypełnione bądź niezawierające potrzebnych elementów (np. podpisu).

Kiedy wniosek zostaje rozpatrzony pozytywnie, może nastąpić przeniesienie numeru. Trzeba jednak pamiętać o zobowiązaniach wobec wcześniejszego operatora. Nie ma potrzeby załatwiania z nim żadnych kwestii formalnych, jeśli podpisana z nim umowa abonamentowa wygasa. Wtedy możemy przejść do nowego operatora w momencie jej wygaśnięcia. Jeśli jednak mamy podpisaną umowę na czas nieokreślony, wtedy musimy ją wypowiedzieć – stosownym pismem i w odpowiednim czasie, zwykle z miesięcznym wyprzedzeniem.

Warto rozejrzeć się wśród ofert konkurencyjnych operatorów, ponieważ często mają atrakcyjne dodatki i bonusy dla nowych klientów.