Sklepy internetowe wydają się być jednym z lepszych narzędzi do sukcesywnego zarabiania i to bez konieczności opuszczania własnego domu. Coraz więcej osób decyduje się na taki biznes czy to samodzielnie, czy w zespole, ponieważ zyski z dobrze prowadzonego sklepu znacznie przewyższają wniesiony wkład. Działalność taka nie jest jednak darmowa. Największe koszty utrzymania generuje sklep będący własnością firmy – jest sporym przedsięwzięciem, wymaga zatrudniania pracowników, wynajmu lokalu, utrzymania go, jak też oczywiście zakupu towarów. Powstające w ten sposób tzw. koszty firmowe pozwalają jednak na uzyskanie zniżki przy podatku dochodowym.
Konieczna dokumentacja
Wszelkie wydatki gwarantujące, podtrzymujące lub zabezpieczające dochód sklepu mogą zostać uznane za koszt firmowy, jednak należy je skrupulatnie dokumentować. Obowiązującym dokumentem zakupu nie będzie np.. paragon, ale faktura lub rachunek nadają się do tego celu jak najbardziej. W każdym przypadku jest też konieczne uzasadnienie lub możliwość przedstawienia uzasadnienia dla każdego z wykazanych kosztów, a także dowód na wykorzystywanie kosztu do celów powiązanych z prowadzeniem sklepu. Firma nie może np.. kupować drukarki po to, by później posiadał ją i używał prywatnie jeden z pracowników, podobny wymóg tyczy się telefonów, komputerów itd. Warto pamiętać, że zdarzają się kontrole i każdy z dokumentów trzeba przechowywać przez obowiązujący okres czasu.
Multum wydatków
Uruchomienie sklepu internetowego nie jest teoretycznie zbyt kosztowne, pomijając oczywiście kwestie hostingu, pozycjonowania itd.. Dalej jednak jest tego więcej, ponieważ otwarty biznes trzeba utrzymać przez ponoszenie kosztów na towary (sklep musi coś oferować), materiały do przechowywania i pakowania, koperty, znaczki, klej. Koszty powstają również przy ponoszeniu opłat za wysyłkę czy transport, za wynajem dodatkowych lokali, ubezpieczenia dla pracowników i produktów oraz w wielu innych sytuacjach.
Część wydatków to te „wirtualne” – oprogramowanie dla serwera, pieniądze dla specjalistów od SEO, marketingowców, grafików, twórców regulaminów itd.. Na możliwość uzyskania zniżki od podatku dochodowego wpływa też odliczanie kosztów ponoszonych za ogólne utrzymanie pracowników – czyli ich pensje, badania lekarskie, ubezpieczenie, kursy czy specjalistyczne szkolenia. Odlicza się również koszt zapewnienia wszystkim zatrudnianym w firmie posiłków i czegoś do picia, środków higienicznych i innych przedmiotów poprawiających komfort pracy.