Robotyka - co to i jaki ma wpływ na naszą rzeczywistość

Robotyka to jedna z dziedzin nowoczesnych technologii, która funkcjonuje na styku takich dziedzin jak automatyka, informatyka, mechanika, elektronika. W dużym skrócie i uproszczeniu, robotyka zajmuje się konstruowaniem różnego rodzaju robotów, które współcześnie są szeroko wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, nauki czy medycyny.

Robotyka w przemyśle

Rozwój robotyki ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania współczesnego przemysłu i różnych jego branż. Obecnie większość dużych fabryki zakładów jest automatyzowana, pracą zajmują się roboty, odpowiednio sterowane za pomocą komputerów. To właśnie dzięki temu do obsługi dużych Hal produkcyjnych czasami wystarczy dosłownie kilka osób, która czuwają nad prawidłowym funkcjonowaniem komputerów sterujących. Obecnie często porusza się temat zastępowania siły ludzkich siłami robotów. Osoby interesujące się na przykład fantastyka, często podnoszą temat niedalekiej przyszłości, w której praca ludzi zostanie całkowicie zastąpiona pracą maszyn. I chociaż to wciąż teoretyzowanie, rzeczywiście w bardzo wielu gałęziach przemysłu już tak jest. Jest to związane z rozwojem sztucznej inteligencji.

Robotyka w medycynie

Kolejnym bardzo ważnym obszarem, dla którego rozwój robotyki ma duże znaczenie jest współczesna medycyna. Robotyka w służbie medycyny to między innymi możliwość oferowania z dużej odległości – lekarz może znajdować się nawet na innej półkuli, jednak za pomocą łączy internetowych oraz odpowiednich programów komputerowych i robotów, zdalnie może przeprowadzić operację lub zabieg. Rozwój robotyki w dziedzinie medycyny to szansa na mniej inwazyjne prowadzenie zabiegów i operacji. Miniaturyzacja sprzętu pozwala leczyć pacjenta zupełnie nowymi metodami. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe, dzisiaj roboty wykorzystywane są nawet w medycynie estetycznej.

Robotyka dla dzieci

O rozwoju robotyki wiele mówi też fakt, że współczesne dzieci od małego zapisywane są na zajęcia, podczas których uczą się programować zbudowane przez siebie roboty z klocków Lego. Dla nowych pokoleń, w kolejnych latach roboty będą jeszcze bardziej obecne w codziennym życiu. Wielu naukowców prowadzi rozważania teoretyczne na temat tego, jak w przyszłości będzie wyglądał świat w związku z tak szybkim rozwojem sztucznej inteligencji. A tutaj wywiad z panią naukowiec, która zajmuje się badaniami – warto zapoznać się z jej ustaleniami. Dla wielu osób roboty jawią się jako wrogie maszyny, które w przyszłości mogą chcieć zapanować nad światem. Lepiej zrezygnować z tego spojrzenia i docenić, że rozwój motoryki popychany do przodu przez ludzkie umysły, może tak bardzo ułatwić nam życie.