podatek dochodowy
Fot. Pexels.com

Płacenie podatku dochodowego to jeden z obowiązków, które wynikają z konstytucji RP. Wysokość składki podatku zależna jest od uzyskanych przychodów. Istnieje jednak kilka sposobów na zmniejszenie kwoty płaconego podatku. Sprawdź jaki podatek Cię obowiązuje oraz na jakie ulgi możesz liczyć.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych-i-prawnych-wszystko-co-musisz-wiedziec/

PIT czy CIT?

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych, a CIT od osób prawnych. PIT płaci każda osoba, która mieszka na terenie RP, nawet jeśli zarabia za granicą. Płatnikami tej składki są osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę cywilnoprawną, a także przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą.

CIT to podatek dochodowy dla firm. Płacą go spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjne, banki, a także fundacje czy stowarzyszenia.

Co można odliczyć od podatku dochodowego?

Informacje na ten temat są jasno uregulowane przez ustawę z 1991 roku. Ulgi są na bieżąco uaktualniane.

Obecnie od podatku dochodowego dla osób fizycznych można odliczyć:

  • ulgę na dzieci,
  • wydatki na internet,
  • darowizny na na konkretny cel, kult religijny, organizacje pożytku publicznego, a także poprzez oddawanie krwi,
  • wydatki na rehabilitację,
  • składki na ubezpieczenia społeczne (dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw),
  • ulgę na działalność badawczo-rozwojową,
  • ulgę termomodernizacyjną.

Na stronie E-PIT przy każdym odliczeniu jakiego możemy dokonać znajduje się szczegółowa informacja czego jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z ulgi.

Stawki podatkowe

W przypadku osób fizycznych istnieją dwa progi podatkowe. Pierwszy próg wynosi 17% i znajdują się w nim osoby, które nie przekroczyły dochodów w kwocie 85 527 zł. Drugi próg obejmuje osoby, które przekroczyły wyżej wymienioną kwotę. Osoby znajdujące się w drugim progu muszą zapłacić 32% podatku.

W przypadku CIT istnieje główny próg opodatkowania. Wynosi od 19%. Niekiedy można skorzystać z podatku preferencyjnego, w stawce 9%. Dotyczy to przedsiębiorstw, które miały przychód poniżej 2 mln euro.

 

Pamiętaj, że zeznanie o podatku dochodowym musisz złożyć maksymalnie do 30 kwietnia. Obecnie, dzięki elektronicznemu rozliczeniu jest to bardzo proste i co najważniejsze szybkie. Nie trzeba stać w kolejkach jak dawniej. Ponadto jeśli nie przysługują nam żadne ulgi to nie musimy nic zrobić, a deklaracja o podatku dochodowym sama złoży się w odpowiednim urzędzie w odpowiednim czasie.

Zobacz też: http://www.legano.pl/jak-przejsc-proces-zakladania-firmy-sprawdz-o-czym-nalezy-pamietac/