Po co komu systemy erp i mes?

W przypadku prowadzenia firmy związanej z produkcją, konieczne jest wręcz wdrożenie specjalistycznego oprogramowania informatycznego, który usprawni cały proces i zwiększy efektywność pracy. Najpopularniejsze są systemy mes i erp. Oba rozwiązania cieszą się uznaniem wśród użytkowników. Są to narzędzia służące do zbierania danych wewnątrz firmy, które można wykorzystywać na wiele sposobów.

Dlaczego warto postawić na system mes i erp?

Zadaniem systemu mes i erp jest zbieranie aktualnych danych dotyczących bezpośrednio produkcji, czyli w czasie rzeczywistym. Służą one do analizowania i zarządzania procesami, a wszystko po to, aby zwiększyć efektywność produkcji i lepiej wykorzystać firmowe maszyny/urządzenia/zasoby/pracowników.

Korzystanie ze specjalistycznych oprogramowań informatycznych wiąże się z usprawnieniem i zwiększeniem produkcji, wzrostem sprzedaży i zadowolenia klientów, poprawieniem organizacji w firmie i wzrostem jej wartości na rynku. Jeśli przedsiębiorstwo ma nadążać za rosnącą w zawrotnym tempie konkurencją, to jak najbardziej powinno wdrożyć tego typu narzędzia.

System mes

Chociaż wdrożenie systemu mes wiąże się z niemałymi kosztami, to na efekty nie trzeba długo czekać. Inwestycja zwraca się stosunkowo szybko. Ponadto można uchronić się przed wieloma błędami na etapie produkcji, czyli przed postojami i niemałymi stratami finansowymi. Wiele z korzyści płynących z korzystania z systemu mes widocznych jest już po jego wdrożeniu, a kolejne w dłuższym okresie.

Odnotować można wzrost wydajności i to na każdym etapie produkcyjnym. Skróceniu ulega cykl produkcji, zmniejszają się koszty, poprawia się jakość samej produkcji, a maszyny i urządzenia są lepiej wykorzystywane. Znika problem długich i kosztownych przestojów.

System erp

Firmy posługujące się z systemem erp, mogą liczyć na liczne korzyści płynące z tego rozwiązania. Jedną z głównych zalet jest usprawnienie jej funkcjonowania na niemalże wszystkich obszarach. Zadaniem tego systemu jest zintegrowanie wszystkich zachodzących w firmie procesów, bezpośrednio związanych z jej zarządzaniem. Zadania wykonywane przez system erp obejmują także produkcję. Ponadto współpracuje on z systemem mes.

Połączenie systemu erp z systemem mes przekłada się na pełną integrację przepływu informacji w firmie. Na podstawie uzyskanych danych i raportów w czasie rzeczywistym, jesteśmy na bieżąco informowani o przebiegu wszystkich procesów produkcyjnych wraz z ich wydajnością i jakością. Mamy wgląd do opłacalności produkcji i ponoszonych kosztów.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC