niszczarka

Wydaje się to dość proste – niszczarki papieru niszczą papier, prawda? Podczas gdy wszystkie urządzenia tego typu ten sam cel – zniszczyć dokument w taki sposób, aby zawarte na nim informacje były nieczytelne, nie wszystkie osiągają swój cel w taki sam sposób lub z takim samym poziomem skuteczności. Dwa główne typy niszczarek papieru odróżniają się sposobem, na jaki tną papier – jedne tną go na przypominające makaron paski, drugie natomiast tną krzyżowo, tworząc coś w rodzaju konfetti. Wiele modeli niszczarek pochodzących od lepszych producentów (fellowes, kobra czy opus) opisane są precyzyjnym wskazaniem, na jak cienkie paski (lub na jak małe konfetti) niszczą wsuwane do nich dokumenty. Rzecz jasna, im mniejsze są uzyskane skrawki papieru, tym lepiej, bowiem trudniej jest odczytać zapisaną na nich informację.

Niszczarka makaronowa

Modele niszczarek tnących papier w paski są nieco bardziej popularne i tanie – a to dlatego, że z reguły takie nieszczenie papieru jest wystarczające. Można powiedzieć, że niszczarki tnące dokumenty na konfetti są potrzebne tylko w tych miejscach, gdzie informacje są naprawdę poufne i ich pozyskanie przez osobę nieupoważnioną mogłoby się wiązać dla danej organizacji z ogromnymi stratami lub niebezpieczeństwem.

Niszczarki tnące dokumenty na spaghetti wytwarzają najwięcej odpadów i są najmniej bezpieczne (w porównaniu z niszczarkami „konfetti”), ponieważ wyrzucone przez nie elementy mogą być ponownie składane. Z drugiej strony wymagają one jednak mniej konserwacji i mogą obsługiwać naprawdę duże ilości papieru – dlatego wciąż znajdują się w ofercie nawet tak uznanych marek jak fellowes.

Spaghetti i konfetti to nie wszystko

Inne rodzaje niszczarek obejmują rozdrabniacze, dezintegratory i granulatory, urządzenia do „młócenia”, maszyny do przebijania, rozdzierania i ścierania – w dowolnych konfiguracjach. Wystarczy przejrzeć produkty marki fellowes by się przekonać, jak kreatywni potrafią być ludzie w wymyślaniu sposobów na dewastację dokumentów. Maszyny rozdrabniające tną papier na małe kwadraty, romby lub kółeczka. Dezintegratory i granulatory losowo odcinają i przewracają papier, aż będzie on drobnym proszkiem. Młotkownice w ogóle nie przecinają papieru. Zamiast tego „młotkują” papier przez specjalny ekran, tworząc małe ziarenka papieru. Niszczarki rozdzierające działają dokładnie tak, jak sugerują ich nazwy – przebijają papier obracającymi się ostrzami, a następnie rozrywają go. Młynki rozdrabniają papier przez ścieranie go, aż będzie wystarczająco mały, aby przejść przez sito.