Na co zwrócić uwagę przy wyborze software house?

0
2043

Dobrze dobrany do firmy i jej potrzeb software house może być ogromnym wsparciem przy tworzeniu dedykowanego oprogramowania, a tym samym przy działaniu całego biznesu. Dlatego warto wiedzieć, na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć przed wyborem tego typu firmy i na co zwrócić uwagę, poszukując tego typu partnera.

Jak nam się komunikuje?

Szukając software house, należy przewidywać i zakładać długofalową współpracę. Zazwyczaj nie kończy się ona na samym stworzeniu oprogramowania, ale także nad suportem już po implementacji konkretnych rozwiązań. Dlatego już na samym wstępie warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda komunikacja z daną firma – ile czekamy na odpowiedź, czy dany software house angażuje się pod kątem kreowania oprogramowania czy też jakie rozwiązania dla klientów oferuje.

Co i dla kogo tworzył dany software house?

Kluczowym aspektem już na etapie poszukiwania potencjalnych wykonawców jest portfolio i doświadczenie. Każdy chce pracować ze specjalistami, a o ich dorobku świadczą dotychczas wykonane projekty czy też stworzone programy. Dlatego warto dokładnie przestudiować portfolio poszczególnych software house, z naciskiem na rozwiązanie podobne do naszych oczekiwań i ten element także wziąć pod uwagę przy ostatecznej decyzji.

Kto kogo poleca?

Referencje to w dzisiejszych czasach potężna siła – zazwyczaj bardzo im ufamy i to na nich opieramy swoje decyzje zakupowe/usługowe. Jeśli ze współpracy z daną firmą zadowolonych było już kilkunastu dużych, uznanych klientów, to działa jak magnes także na nas – bo dlaczego w tym wypadku miałoby być inaczej? Dlatego zawsze warto sprawdzić referencje na stronie internetowej danego software house, co da nam szerszy ogląd na sprawę.

Warto o polecenie spytać także znajomych z branży, którzy mogli już mieć możliwość współpracy z software house – może mają kogoś sprawdzonego i dzięki temu nasz proces poszukiwania wykonawcy stanowczo się skróci?

Ile za to zapłacę?

Firma zlecająca i software house powinny na tyle szczegółowo dopracować specyfikacje danego oprogramowania, aby dokładnie wyliczyć budżet na program. Każda funkcjonalność powinna być dokładnie rozpisana i podsumowana, aby móc ocenić całkowity koszt jak i możliwość rezygnacji z poszczególnych funkcji. Czasami kwota jest zaporowa i na samym wstępie eliminuje dany software house – każda firma ma ograniczony w pewien sposób budżet, którego nie może przekroczyć.

Wykorzystywana metodologia

Choć to bardziej skomplikowane zagadnienie, to warto je poznać przed ostateczną decyzją. Dowiedzieć się, w jaki sposób projekty prowadzi dany software house (np. czy jest to agile) i czy taki tryb współpracy nam w pełni odpowiada. Szczególnie, że ważne to będzie na każdym etapie wdrażania projektu czy też przy ostatecznej wycenie całego zlecenia.

Dedykowane oprogramowania są bardzo ważne, szczególnie przy średnich i dużych firmach, dlatego warto współpracować w tym zakresie z wyspecjalizowanym software house. Najpierw należy jednak dokonać dobrego wyboru zleceniobiorcy, aby efekty były zadowalające dla obu stron.