aktuariusz

Jest to przedstawiciel elitarnego zawodu, w którym możemy spotkać w wielu instytucjach finansowych, bankowych czy ubezpieczeniowych. Od efektów pracy tego specjalisty zależy polityka oferowana firmy. To zaś wpływa na jej kondycję materialną. Właśnie z takich powodów zawód aktuariusze jest uważany za elitarny zajęcie. Kim dokładnie jest oraz jakie są wymagania, aby zostać tego typu specjalistą? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-aktuariuszem-praca-jako-aktuariusz/

Kim dokładnie jest aktuariusz?

Jest to zawód określający osobę fizyczną, która wykonuje czynności z zakresu matematyki ubezpieczeniowej i finansowej. Do rejestru wpisany jest jako aktuariusz. Zatem, jak możemy się domyślić, jest to zawód regulowany. Aby go wykonywać, musimy spełniać szereg warunków, które nie są takie proste. Jako aktuariusz, jesteśmy zatrudniani w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych. W nich oferowane są produkty finansowe, długoterminowe oraz wiążących się z wysokim ryzykiem. To właśnie tam będziemy analizować ryzyko finansowe, posługując się modelami i metodami statystycznymi. Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać tego typu specjalistą?

Wymagania wstępne aktuariusza

Taka praca jest zarezerwowana zdecydowanie dla osób wybitnych zdolnościach analitycznych i matematycznych. W takim kierunku powinno się skupiać nasze wykształcenie. Z pewnością mile widziane są studia matematyczne, finansowe oraz te związane z rachunkowością bankowością. Oprócz tego możemy pogłębiać naszą wiedzę na specjalistycznych kursach, które przygotują nas do egzaminu aktuarialnego. Podczas czterech sms-ów poznamy zagadnienia związane z matematyką finansową, rachunkami prawdopodobieństwa, modelami statystycznymi, zarządzaniem portfelem ubezpieczeniowym, a także modelowaniem aktuarialnym. Istotnym aspektem jest również to, gdy nie możemy być osobami i karnymi oraz pozbawionymi zdolności do czynności prawnych. Kolejna wymaganiem jest to, że musimy mieszkać na terenie Polski.

Egzamin aktuarialny

Dobre wykształcenie nie jest wszystkim. Musimy zaliczyć do wykonywania takiej pracy pewien ważny egzamin. Będzie odbywać się on minimum 3 razy w ciągu roku. Składa się on z 10 bloków tematycznych i są to:

  •   Matematyka finansowa;
  •   Prawdopodobieństwo i statystyka matematyczna;
  •   Ekonomia;
  •   Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa w zakładzie ubezpieczeń;
  •   Modelowanie;
  •   Matematyka ubezpieczeń na życie;
  •   Matematyka ubezpieczeń majątkowych;
  •   Inwestycje i zarządzanie portfelem inwestycyjnym;
  •   Zarządzanie ryzykiem aktuarialnym i inne zastosowania aktuarialne;
  •   Prawo ubezpieczeniowe i prawo podatkowe.

Zobacz też: http://www.legano.pl/jak-wyglada-praca-aktuariusza/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWystrój na zamówienie
Następny artykułRatuj swój komputer