Czy zabezpieczenie sklepu internetowego certyfikatem SSL jest konieczne?

Działalność prowadzona w internecie jest narażona – bardziej niż jakiekolwiek inne jej formy – na wiele różnych przypadków oszustw, manipulacji i kradzieży danych. Istnieje mnóstwo sposobów na oszukanie kogoś , a mimo to ciągle powstają nowe (każdy nowy typ ataku naciągaczy jest szybko rozpoznawany i ogłaszany w aktualnościach, więc muszą oni szukać nowych metod). Najbardziej perfidne i niestety najbardziej skuteczne są te, które dotyczą poniekąd kwestii bezpieczeństwa.
Przykład: właściciel sklepu internetowego rozwija swój interes, zdobywa nowych klientów, ogólnie zależy mu na dopięciu wszystkiego na ostatni guzik. Tymczasem dostaje w e-mailu groźnie brzmiącą informację, że jego sklep nie posiada zabezpieczenia certyfikatem SSL – musi to natychmiast zmienić, najlepiej kupując drogą usługę, bo czekają go poważne konsekwencje prawne oraz możliwe ataki różnych niecnych złoczyńców. Prawdopodobnie część osób od razu uwierzy w treść e-maila i zechce jak najszybciej uzupełnić braki.

Niezbędny certyfikat SSL
Celem instalacji certyfikatów SSL jest zagwarantowanie bezpieczeństwa przesyłowi danych pomiędzy komputerem a dowolnym serwerem w internecie (stroną internetową). Jest to niezbędne zwłaszcza tam, gdy trzeba podawać poufne treści (informacje osobiste, numery kont i wiele innych). Certyfikat SSL odpowiada za szyfrowanie tych danych, dzięki czemu nie są dostępne dla kogokolwiek z zewnątrz w postaci takiej, w jakiej zostały wprowadzone. Kwestia szczególnie dotyczy właścicieli sklepów internetowych, bo klienci podczas rejestracji, kupowania produktów itd. podają swoje poufne dane i raczej zależy im na ich bezpieczeństwie.

Konieczny wymóg
Kwestia dotycząca bezpieczeństwa klientów to jedno, natomiast drugą, i to bardzo ważną, są różne ustawy wręcz nakazujące korzystanie z konkretnych rozwiązań i zabezpieczeń. Dla właścicieli sklepów internetowych szczególnie istotna jest Ustawa o ochronie danych osobowych. I tak – okazuje się, że w tej ustawie występują treści zobowiązujące do instalacji środków technicznych gwarantujących klientom bezpieczeństwo wprowadzanych przez nich danych. Jeśli jakiekolwiek dane udostępnione przez kogoś trafiłyby do szerszej publiki, odpowie za to właściciel sklepu, a nie będzie miał nic na swoją obronę, jeśli nie stosował zabezpieczeń SSL. Zainstalowanie tego certyfikatu będzie też punktowane w przypadku kontroli GIODO.